Installatører: SKAT er fint, men...

Vi har ikke noget imod at betale SKAT. Sådan lyder meldingen fra installatørpanelet, der dog også har kritikpunkter og forslag til forbedringer.

Stig Andresen, Andresen’s VVS
Jeg var en af dem, der røg i ”e-Boks-fælden” i 2016. Der lå et brev fra SKAT vedr. indbetaling af gæld og ventede på mig i e-Boks, men jeg havde ikke set brevet – bl.a. fordi, gælden hørte til et underliggende selskab, og fordi e-Boks-indbakken ikke blev tjekket. Det var først, da min revisor lavede årsregnskab, at jeg blev opmærksom på brevet.

Jeg synes, at SKAT i stedet burde sende en mail til de firmaer, der er registeret. SKAT har jo vores mailadresser, og man tjekker i langt højere grad sin mail end sin e-Boks.

Desuden synes jeg, man bør lave momsen om, så alle betaler enten hver eller hver tredje måned. Vi kan lige så godt afregne og få det ud af verden med det samme. Det er utroligt, at SKAT sådan er på nakken af os, når de selv har smidt et milliardbeløb ud af vinduet.

Jesper Knopp, Knopp VVS
Min overordnede holdning er, at man skal betale sin skat, og at det er vigtigt at bidrage til samfundet. Men jeg er, som så mange andre virksomheder, glad for, at selskabsskatten blev sat ned.

Jeg har aldrig haft problemer med SKAT, og jeg er ret glad for, at kommunikationen foregår digitalt og over e-Boks – det handler bare om at sætte sig ind i tingene. Jeg har, og har altid haft, alt papirarbejdet elektronisk. I dag er der ingen vej udenom – heller ikke når det kommer til SKAT.

Jeg lægger løbende min skat og min moms til side. På den måde har jeg et fint overblik over, hvor mange af pengene, der skal gå til SKAT. Selvfølgelig ville jeg, ligesom så mange andre virksomheder, gerne betale mindre i skat, men det er også vigtigt at bidrage til samfundet, så vi alle kan komme på sygehuset osv.

Claus Pinholt, Pinholt Elinstallationer Aps
Skat er ikke noget, jeg har noget imod at betale – så længe det, vi skal af med, er korrekt og retfærdigt. Det er altid det, der kan være det helt store spørgsmål.

Jeg har dog ikke den tillid til SKAT, som jeg havde en gang. Før i tiden var skattevæsenet, postvæsenet, forsikringsselskaberne og bankerne nogle institutioner, man kunne stole blindt på. Men sådan er det ikke i dag, hvor jeg nærmere vil kalde dem købmandsbutikker. Man kan ikke stole på dem længere.

Læs også: Installatører: Det forventer vi af 2017

Derudover ville jeg også hellere have, at brevene fra SKAT kom med posten og ikke digitalt. Hvis man har flere selskaber, som vi har, kan det være svært at holde styr på e-Boks-indbakken.

Jeg kunne også godt tænke mig, at man betalte moms kvartalsmæssigt, hvor vi alligevel gør tallene op. Det ville være meget nemmere.

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

03.11.2025TEKNIQ

Sponseret

5 gode grunde

03.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Hold styr på lovpligtige eftersyn, booking af udstyr m.m. med værktøjet "Teknisk udstyr"

03.11.2025KlarPris

Sponseret

5 tips der gør installatørens hverdag nemmere

01.11.2025Carlog System

Sponseret

Teknologi der sparer tid og skaber flow

31.10.2025Installator.dk

DIN Forsyning vinder Fjernvarmeprisen 2025

30.10.2025Installator.dk

11 nye industriparker på vej: ”Det rykker Danmark fremad”

30.10.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Vores forskellighed er en styrke

29.10.2025Installator.dk

Grøn omstilling: Elvarebiler giver både økonomiske og grønne fordele

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus 🔧

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

05.11.2025

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Kurset gennemgår BR18’s krav til brandsikring af installationsgennemføringer, samt en grundig gennemgang af test- og normkrav til dokumentation af projektering og udførsel.

Dato

06.11.2025

Tid

08:15

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

10.11.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup