Installatørpanelet: En god leder tør uddelegere

Uddelegering, tillid og en god omgangstone giver stærke medarbejdere, lyder det fra installatørpanelet, der giver deres opskrift på god ledelse.

Hvad forbinder du med god ledelse i installationsbranchen?

Claus Harrison, Cantor Light Design
Hovedopskriften på god ledelse er at uddelegere ansvar, så man viser tiltro til sine medarbejdere. Det handler meget om at tro på, at de mennesker, man har i sit team, yder efter bedste evne. Det har jeg selv praktiseret som leder. Hvis man får sine svende til selv at tage ansvaret for de ting, de gør, så får man nogle mere engagerede medarbejdere. Og uanset om man har ti eller 200 svende, så handler det om at give dem lov til at prøve tingene af selv.

En anden måde er at give medarbejderne nogle økonomiske gulerødder, det kan langt hen ad vejen være med til at inspirere dem. Jeg har taget en grundlæggende lederuddannelse, hvor jeg blandt andet har lært, hvor vigtigt det er at lytte til sine medarbejderne.

Læs også: Ung installatør sætter ledelse i centrum

Henrik Egemose, Egemose El & Energi
Det er svært at definere, hvad god ledelse er, men jeg prøver at holde min lederrolle på et mindre højtideligt plan. Vi tager det stille og roligt i virksomheden og har en god omgangstone, hvor vi kan tage gas på hinanden. Mit forhold til medarbejderne er meget kollegialt, og der hersker ikke det der forhold, hvor nogen føler sig hævet over de andre. Hos os finder vi fælles løsninger på tingene og mødes over en kop kaffe, hvis der er noget, der skal drøftes.

I nogle virksomheder sidder der en leder i sit stive puds, her er jeg i arbejdstøjet hver dag lige som de andre i virksomheden. Det er vigtigt for mig, at jeg også er med ude i marken og har hænderne i opgaverne, så jeg har et overblik og en føling med, hvad der sker.

Læs også: Sådan bliver du branchens bedste leder

Claus Pinholt, Pinholt Elinstallationer
Ledelse er jo et stort område, men min vigtigste opgave som leder er at blive inspireret ude fra og indhente viden. Det hører med til at lede mine medarbejdere, at jeg kan tilføre noget nyt og er opdateret og på forkant med, hvad der sker i branchen. Den viden skal jeg ruste mine medarbejdere med, så de er i stand til at udføre deres opgaver.

Da jeg var lærling, var der kæft, trit og retning, og sådan vil jeg ikke være som leder. Jeg er diametralt modsat. Jeg er meget åben over for dialog, og alle mine medarbejdere har hver deres område, som de passer selv. Jeg blander mig kun i det omfang, som de ønsker. Jeg holder selvfølgelig øje med dem, men ellers arbejder de under frie forhold. Det giver nogle stærke, modne og videbegærlige medarbejdere.

Jeg har været på lederkursus, hvor jeg har lært en masse om det personlige og psykologiske plan, som jeg har brugt i mit daglige arbejde.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

01.08.2025Danish Security Fair

Sponseret

Et tætpakket program om sikkerhed på Danish Security Fair 2025

30.07.2025DTU

Sponseret

Styrk dine kompetencer i produktions- og forsyningskæder

30.07.2025Installator.dk

Faglærte mænd har det længste arbejdsliv

29.07.2025Installator.dk

AI-løsninger skal forenkle byggeansøgninger

28.07.2025Installator.dk

Flere har søgt ind på tekniske uddannelser

25.07.2025Installator.dk

Danmark langt fra regeringens solcelle-mål

24.07.2025Installator.dk

Ny type medarbejdere i det tekniske erhvervsliv

21.07.2025Installator.dk

Udskudt regelændring rammer unges jobmuligheder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup