Installatørpanelet: En god leder tør uddelegere

Uddelegering, tillid og en god omgangstone giver stærke medarbejdere, lyder det fra installatørpanelet, der giver deres opskrift på god ledelse.

Hvad forbinder du med god ledelse i installationsbranchen?

Claus Harrison, Cantor Light Design
Hovedopskriften på god ledelse er at uddelegere ansvar, så man viser tiltro til sine medarbejdere. Det handler meget om at tro på, at de mennesker, man har i sit team, yder efter bedste evne. Det har jeg selv praktiseret som leder. Hvis man får sine svende til selv at tage ansvaret for de ting, de gør, så får man nogle mere engagerede medarbejdere. Og uanset om man har ti eller 200 svende, så handler det om at give dem lov til at prøve tingene af selv.

En anden måde er at give medarbejderne nogle økonomiske gulerødder, det kan langt hen ad vejen være med til at inspirere dem. Jeg har taget en grundlæggende lederuddannelse, hvor jeg blandt andet har lært, hvor vigtigt det er at lytte til sine medarbejderne.

Læs også: Ung installatør sætter ledelse i centrum

Henrik Egemose, Egemose El & Energi
Det er svært at definere, hvad god ledelse er, men jeg prøver at holde min lederrolle på et mindre højtideligt plan. Vi tager det stille og roligt i virksomheden og har en god omgangstone, hvor vi kan tage gas på hinanden. Mit forhold til medarbejderne er meget kollegialt, og der hersker ikke det der forhold, hvor nogen føler sig hævet over de andre. Hos os finder vi fælles løsninger på tingene og mødes over en kop kaffe, hvis der er noget, der skal drøftes.

I nogle virksomheder sidder der en leder i sit stive puds, her er jeg i arbejdstøjet hver dag lige som de andre i virksomheden. Det er vigtigt for mig, at jeg også er med ude i marken og har hænderne i opgaverne, så jeg har et overblik og en føling med, hvad der sker.

Læs også: Sådan bliver du branchens bedste leder

Claus Pinholt, Pinholt Elinstallationer
Ledelse er jo et stort område, men min vigtigste opgave som leder er at blive inspireret ude fra og indhente viden. Det hører med til at lede mine medarbejdere, at jeg kan tilføre noget nyt og er opdateret og på forkant med, hvad der sker i branchen. Den viden skal jeg ruste mine medarbejdere med, så de er i stand til at udføre deres opgaver.

Da jeg var lærling, var der kæft, trit og retning, og sådan vil jeg ikke være som leder. Jeg er diametralt modsat. Jeg er meget åben over for dialog, og alle mine medarbejdere har hver deres område, som de passer selv. Jeg blander mig kun i det omfang, som de ønsker. Jeg holder selvfølgelig øje med dem, men ellers arbejder de under frie forhold. Det giver nogle stærke, modne og videbegærlige medarbejdere.

Jeg har været på lederkursus, hvor jeg har lært en masse om det personlige og psykologiske plan, som jeg har brugt i mit daglige arbejde.

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

24.04.2025Installator.dk

Klimaministeren overlevede mistillidsafstemning

23.04.2025Installator.dk

Tidligere ledelse i skandaleramt forsyningsselskab stævnes

23.04.2025Geberit A/S

Sponseret

VVS’25 byder på nyt fokus og en opgradering af en gammel klassiker

23.04.2025Wexøe A/S

Sponseret

Udnævnelse Mikkel Mikaelsen - fokus på øget værdiskabelse og nye stærke koncepter.

22.04.2025Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

22.04.2025Installator.dk

Wavin lancerer Take-Back service af plastrør

22.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmepumper - VE-installatør

Vil du være VE-installatør af varmepumper? KEA får dig klar til godkendelse.

Dato

25.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen

På faget Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen lærer du at vurdere byggesagens juridiske problemstillinger på baggrund af en juridisk granskning og kunne formidle disse til byggesagens samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Ringsted)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

29.04.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Ringsted, Nørretorv 57, 4100 Ringsted

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmeinstallation bolig

Lær at håndtere arbejdet på mindre varmeanlæg med tilhørende automatik.

Dato

30.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning