Investeringslysten er tilbage i fjernvarmebranchen

Efter en række år med stagnation har fjernvarmeværkerne i ind- og udland fået investeringslysten tilbage. Det kan mærkes hos branchens leverandører.

Ifølge Euro Therm oplever leverandørerne især øget ordretilgang fra vore nordiske nabolande, hvor man venter stor fremgang i de kommende år. Foto: Euro Therm..

”Tingene er helt klart begyndt at gå stærkere, og aktuelt har vi gang i en række leverancer til værker i både ind- og udland. Derfor har vi løbende ansat flere medarbejdere”, siger Euro Therms direktør Jan Depenau..

Ligesom mange andre brancher blev også fjernvarmebranchen ramt af finanskrisen med mindre investeringslyst til følge. Men nu er konjunkturerne for alvor ved at vende i branchen og hos dens leverandører.

Sådan lyder budskabet fra en af de virksomheder, der har skabt nye arbejdspladser som følge af en forbedret ordreindgang, aarhusianske Euro Therm, der især leverer anlæg til biobrændselsværker.

”Egentlig har vi haft et pænt antal projekter gennem hele krisen, men tingene er helt klart begyndt at gå stærkere, og aktuelt har vi gang i en række leverancer til værker i både ind- og udland. Det har betydet, at vi løbende har ansat flere medarbejdere”, forklarer direktør Jan Depenau.

Eksportfremgang i vente
Også eksportmarkederne viser stigende interesse for fjernvarmeløsninger fra Danmark. Ifølge Euro Therms direktør oplever branchen især øget ordretilgang fra vore nordiske nabolande, hvor man venter fremgang i de kommende år.

”Sverige og Norge har ikke været præget af krisen i samme grad som vi, og med en generelt stor interesse for bæredygtighed i de to lande er det naturligt, at biobrændselsanlæg er inde på radaren. I kampen om de nordiske markeder er det afgørende for os at have en afprøvet og konkurrencedygtig teknologi, som er svær at finde hos andre”, siger Jan Depenau.

Læs også: Høje Taastrup starter nyskabende fjernkølingsprojekt

Han tilføjer, at flere af de danske leverandører har nogle meget fine referencer, hvilket efter Jan Depenaus vurdering spiller en betydelig rolle, når svenske eller norske varmeværker skal investere store millionbeløb. 

Om Euro Therm

Siden 1948 har Euro Therm i Aarhus leveret anlæg i totalentreprise til fyring af biomasse – vådt og tørt flis, halm, træpiller og briketter. Siden er produktprogrammet udvidet med elkedler, ORC-anlæg til elproduktion samt absorptionskølere. Virksomheden er danskejet og beskæftiger p.t. 19 medarbejdere. 

Udskiftning i stedet for renovering
Nationalt har Euro Therm i løbet af få måneder leveret mere end en håndfuld anlæg. Et af dem ligger i den vestjyske stationsby Vemb, hvor det lokale fjernvarmeværk har fået udskiftet en nedslidt flis-kedel med et nyt og topmoderne anlæg.

Læs også: Dansk Fjernvarme: Energipolitisk selvmål på varmepumper

”Vores tidligere anlæg var installeret i 1994, og da aftaget gennem årene var øget med 30 procent, var det blevet for lille. Samtidig stod vi over for en gennemgribende renovering, og derfor tog vi beslutningen om at få installeret et nyt”, siger varmemester Bent Follesen fra Vemb Varmeværk, der selv har over 20 års erfaring fra fjernvarmebranchen.

Han fortæller, at andre anlæg er meget følsomme over for vådt flis.

”I gennemsnit er der 40-45 procent fugt i flisen, men der kan være op til 60 procent i enkelte sendinger, og det kan give andre anlæg problemer”, siger Bent Follesen.

- JKK 

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg