Jysk elektrikerfirma: Vi har masser at se til

For ti måneder siden stiftede Jonny Vels Sørensen og Lars Andersen elektrikerfirmaet Jyske El - og de har haft masser at lave lige siden.

Hos Jysk El tilbyder man opgaver til både byggefirmaer og private..

Jysk El har haft rigeligt at lave siden etableringen af virksomheden for ti måneder siden - det har nu fået stifterne til at sætte ambitioner for en fremtidig udvidelse af medarbejderstaben.

Efter få måneder ansatte de en ekstra medarbejder, Klaus Pedersen, og for nylig ansatte de en voksenlærling, skriver viborg-folkeblad.dk.

Både Klaus Pedersen, Lars Andersen og Jonny Sørensen kommer fra hver deres jyske by, og den geografiske spredning betyder, at de tre elektrikere rykker ud fra hver deres hjemadresse under navnene Jysk El Tjele-Viborg, Jysk El Mejlby-Randers og Jysk El Løvel-Klejtrup.

”Siden vi begyndte, er det gået over al forventning. Vi har haft rigeligt at lave og har booket to mand ind til at hjælpe os med alle opgaverne”, siger Jonny Vels Sørensen til viborg-folkeblad.dk.

Besøger både byggefirmaer og private
Hos Jysk El satser man på at løse større og mindre opgaver for både byggefirmaer og private. Det skaber en god balance mellem opgaverne, så man på en time eller to kan klare mindre opgaver i private hjem og på flere dage kan klare større opgaver i et byggeprojekt.

Derudover vil man hos Jysk El gerne imødekomme kundernes behov, hvorfor man har valgt at arbejde både aften og weekend, hvis det skulle blive nødvendigt.

Læs også: Høyrup & Clemmensen installerer el i laboratorie

”Vi tager ud til de mindste opgaver og løser dem med et smil, også selv om problemet måske bare er, at batterierne i en telefon er vendt forkert, og det ikke er noget, vi tjener penge på”, siger Jonny Vels Sørensen til viborg-folkeblad.dk.

Ud over at have ambitioner om at udvide medarbejderstaben har Jysk El fra 1. marts udvidet firmaet ved at overtage virksomheden Viborg-firmaet Eltec, som hidtil har været drevet af Peter Hedager.

- EL

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Eltel vinder landsdækkende aftale Vejdirektoratet

Installator.dk

Daikin vil være blandt markedslederne på varmepumper om tre år

Installator.dk

Massivt brug af AI i det tekniske erhvervsliv

Installator.dk

Nyt partnerskab skal give el- og VVS-elever adgang til ny teknologi

Installator.dk

Ny DataHub kan give midlertidige driftsforstyrrelser

Installator.dk

Minister: Batterier er geniale

Installator.dk

Brødrene Dahl får ny salgsdirektør

Installator.dk

Grundfos samler pumpestyring til HVAC på én platform

Installator.dk

El-varebiler sætter rekord: Over halvdelen af nyregistreringerne var elektriske

Installator.dk

Komfort er blevet et konkurrenceparameter i arbejdstøjet

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

KUDSK Service
Webinar
Ventileftersyn

Hvad er ventilernes reelle tilstand? Vi fortæller om, hvordan vi udfører ventileftersyn, hvad vi kigger efter, og hvorfor det kan betale sig at kende ventilernes tilstand, før der opstår problemer.

Dato

18.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online