Nye installationer kan give store energibesparelser i landbruget

Ved at skifte til moderne staldbelysning og ventilation kan landbruget både mindske CO2-udledningen og spare på pengepungen. Derfor igangsætter Energistyrelsen en kampagne, der skal hjælpe med at høste potentialet og forbedre landmændenes bundlinje.

Der kan være stort potentiale i at udskifte belysning og ventilation. Derfor opfordrer Energistyrelsen kvæg- og svinebedrifter til at søge om at blive testlandbrug, hvor de blandt andet kan beregne energisparepotentialet på begge poster. Arkivfoto..

Den 1. oktober lancerer Energistyrelsen ”Energihøsten”, der sætter fokus på besparelsespotentialet ved at skifte til moderne staldbelysning- og ventilation.

Ifølge en analyserapport fra Energistyrelsen viser det sig nemlig, at der er mange penge at spare ved at skifte til LED-belysning.

Således kan der spares knap 55 millioner kroner om året og over 40 millioner kroner ved at udskifte ældre staldventilation til ny.

Læs også: Energistyrelsen opfordrer til mere LED-belysning i detailhandlen

Det samlede potentiale for staldbelysning- og ventilation kan betyde en årlig reduktion af CO2-udledningen fra landbruget på mere end 26.000 ton:

”Der kan være meget at hente for vores produktions- og erhvervsliv ved at kigge på forhold som belysning og ventilation. Energibestyrelsens undersøgelse viser tydeligt, at det ikke mindst gælder for landbrug med dyrebesætninger – og jeg håber, at kampagnen vil få mange til at tage skridtet og få skiftet gamle løsninger ud med nye, der er bedre for både bundlinjen og klimaet”, siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt.

Opfordrer til testlandbrug
I dag står fire ud af fem dyrehold på landets kvæg- og svinebedrifter fortsat under konventionelle lysstofrør, og halvdelen af svinebedrifterne har ældre ventilationsanlæg med store besparelsespotentialer.

Derfor opfordrer Energistyrelsen kvæg- og svinebedrifter til at søge om at blive testlandbrug på hjemmesiden sparenergi.dk/energihøsten og beregne deres energisparepotentiale på belysning og ventilation.

Blandt testlandbrugene vinder otte landbrug også en energiscreening af Energistyrelsens energirådgiver, som kan hjælpe med at kortlægge og evaluere hele bedriftens energiforbrug:

”Jeg synes, muligheden for at blive testlandbrug er en spændende chance for at få gratis og kvalificeret rådgivning. Energioptimeringen kan blive det første skridt på vej til en mere klimavenlig drift for den enkelte landmand og måske give mulighed for andre investeringer”, siger Lars Chr. Lilleholt.

Læs også: Sanistål udskifter 636 lamper med LED

Potentialer i udskiftning af belysning og ventilation
I forbindelse med kampagnen har Energistyrelsen indgået et samarbejde med Landbrug & Fødevarer og landboforeninger rundt om i landet.

Energistyrelsen har til formålet udviklet en beregner, der kan vise energisparepotentiale og muligheder for tilskud i forbindelse med udskiftning af belysning og ventilation.

Energihøst-kampagnen lanceres den 1. oktober og løber frem til december 2017.

- EL

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Eksplosionssikring stiller krav til industriel ventilation

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Annonce

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams