Ny energiteknologi giver billigere varme

Grønnere og billigere varme bliver resultatet, når Brønderslev Forsyning fra 2017 taget et nyt kombineret sol- og biomasseanlæg i brug. Anlæggets solfangere baserer sig på en ny højtydende teknologi, der er det først af sin art i Danmark.

Brønderslev Forsyning har som de første i Danmark testet ny, grøn teknologi med disse CSP-testanlæg. Foto: Brønderslev Forsyning. .

Om CSP-teknologien

Parabolske trug på CSP-anlægget koncentrerer solens energi på et meget lille område. Dermed opvarmes olie til op mod 330 grader. Olien, eller rettere oliedampene, bruges til at drive en generator, der producerer elektricitet.

En af fordelene ved CSP-anlæg er, at varmen kan lagres i isolerede tanke. På den måde kan man sende varmen ud til forbrugerne, når der er behov for den, og ikke kun når solen skinner. 

Rækker af parabolspejle i et såkaldt soltrug retter sollys mod rør med olie. Det varmer olien op til op mod 330 grader og oliedampenes tryk driver en turbine, som generer både elektricitet og varme. Det kombineres med et nyt biomasseanlæg, og det vil, når det tages i brug, kunne levere næsten CO2-neutral varme til 13.000 mennesker i det nordjyske.

Læs også: Grønnere bygningsreglement med større fleksibilitet

Solanlægget, der bygger på CSP-teknologi (Concentrated Solar Power), vil med olie som varmetransmissionsmiddel blive det første af sin art i Danmark, men teknologien er i drift på flere anlæg andre steder primært i Sydeuropa og Nordafrika. Derfor var det et spring at tage for Brønderslev Forsyning, der skulle vægte forsyningssikkerhed overfor implementering af ny, højtydende teknologi.

Ørkenteknologi i Brønderslev
For at garantere at et CSP-anlæg kan fungere i Danmark har Brønderslev Forsyning opstillet et testanlæg og besøgt tilsvarende anlæg, der er drift i udlandet. Det har overbevist det kommunalt ejede kraftvarmeværk om, at CSP i kombination med biomasse er den optimale løsning til fremtidens energiforsyning, også i Danmark.

CSP-teknologien, der ellers primært anvendes i solrige ørkenområder, har vide muligheder for at kunne optimere effektiviteten af eksisterende eller nye anlæg selv under nordeuropæiske himmelstrøg, mener Svante Bundgaard, administrerende direktør i Aalborg CSP. .

”Kraftvarmeværket i Brønderslev er et glimrende eksempel på, hvordan CSP-teknologien, der ellers primært anvendes i solrige ørkenområder, har vide muligheder for at kunne optimere effektiviteten af eksisterende eller nye anlæg selv under nordeuropæiske himmelstrøg,” fortæller Svante Bundgaard, der er administrerende direktør i Aalborg CSP. Aalborg CSP leverer anlægget og introducerer dermed teknologien i Danmark.

Billigere at være kraftvarmekunde
Det nye anlæg vil udover at kunne reducere CO2-udslip til et minimum også kunne fastholde energipriserne eller ligefrem sænke dem for slutbrugerne. 

”Vi kan med det nye anlæg i første omgang undgå at skulle hæve priserne, og på sigt er det vores håb, at vi kan tilbyde vores kunder lavere priser”, siger Thorkil B. Neergaard, direktør for Brønderslev Forsyning. .

Brønderslev Forsyning står i den situation, at det årlige rådighedsbeløb, som staten giver til kraftvarmeværker for at sikre elforsyningen, bliver udfaset pr. januar 2019. Det vil have den direkte konsekvens, at varmeregningen ville stige med 3.500 kroner pr. husstand i området. Derfor iværksatte Brønderslev Forsyning en proces, der skulle lede frem til et mere energieffektivt og billigere alternativ. Det eksisterende anlæg består af et traditionelt naturgasfyret anlæg, og med den overordnede energipolitik i Danmark, der foreskriver 100 procent vedvarende energi i 2035, var det alligevel tid til at tænke helt nyt.

Læs også: Frankrig vil køre på solceller

”Det er en langt billigere produktionsform, og vi kan med det nye anlæg i første omgang undgå at skulle hæve priserne, og på sigt er det vores håb, at vi kan tilbyde vores kunder lavere priser,” siger Thorkil B. Neergaard, der er direktør for Brønderslev Forsyning.

Om sol- og biomasseanlægget hos Brønderslev Forsyning

Anlægget leveres af totalleverandøren Aalborg CSP. Solanlægget vil have en ydelse 16,6 MW og arbejder med en maksimal driftstemperatur på 330 grader. Anlægget består af 400 parabolske trug, der kommer til at dække i alt 26.929 m2.

Det kommende biomasseværk vil have en effekt på cirka 20 MW. Leverandøren til denne del af anlægget er endnu ikke bestemt. Den samlede anlægssum vil blive på cirka 315 millioner kroner. 

Anlæg forventes at slå rekorder
I disse uger tages de første spadestik til sol- og biomasseanlægget, der ifølge beregningerne vil sætte rekord i energieffektivitet for et kombineret sol- og biomasseanlæg i Danmark – og måske i verden.

At lade energien fra solvarme indgå i kombination med et biomasserefyret kraftvarmeanlæg, hvor solens stråler også omdannes til strøm, er en så innovativ ide, at energistyrelsens EUDP-program har bevilget 20 millioner kroner i anlægsstøtte til solenergiprojektet. Det samlede budget for sol-og biomasseanlægget er på 315 millioner kroner, og det forventes at være færdigbygget og levere varme fra årsskiftet 2018.

Varmeforsyningen i Brønderslev bliver dog ikke 100 procent CO2-neutral. Det skyldes, at investeringen i et rent biomasse- og solanlæg vil blive væsentligt større, hvis det skulle have kapacitet til spidsbelastning på de koldeste vinterdage. For at kunne håndtere spidsbelastning vil Brønderslev Forsyning derfor bibeholde muligheden for at kunne benytte sit naturgasanlæg.

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Annonce

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt