Ny solcelleteknik kan få markedet til at boome

Ny solcelleteknik fra DTU vil gøre det billigere at investere og installere den bæredygtige belysningsform.

DTU-forskeres nye solcellelampe gør det blandt andet muligt at høste energi selv ved lav lysindstråling. .

Et hold forskere fra Danmarks Tekniske Universitet (DTU) er klar med en ny type solcelleteknologi, der både kan gøre det billigere og bedre at investere i den klimavenlige belysning.

Den nye solcellelampe fungerer som de små solcellelamper, man kender fra haven, men er større og giver et kraftigere lys. Og derfor er det oplagt at buge lampen som gadebelysning, f.eks. hvor det er dyrere at grave kabler ned:

”I øjeblikket er det dyrt at opsætte udendørslamper, da det kræver nedgravning af kabler og tilslutning til ledningsnettet for at kunne sikre dem den nødvendige energi”, siger projektleder og en af forskerne bag, Peter Behrensdorff Poulsen, fra DTU. Han fortsætter:

”Fremover vil solcellelamper derfor opleve en øget efterspørgsel. Det skyldes dels, at vores nye elektronik gør det muligt at høste energi selv ved lav lysindstråling, f.eks. på en grå vinterdag, ligesom det bliver meget billigere at etablere belysning, når de store etableringsomkostninger ikke længere er til stede”, forklarer projektleder Peter Behrensdorff Poulsen.

Læs også: Dansk Blindesamfund vil have næsten usynlige solceller

Den nye solcellelampe er udviklet på baggrund af flere års forskningsindsats, som er udført i samarbejde mellem DTU og en række danske virksomheder, blandt andre Lyhne Design, Outsider, AKJ Inventions og Dansk Center for Lys. 

-CHM

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle