Ny tjeneste gør det muligt for kunder at booke håndværkere online

Med onlinesystemet Jublo kan kunder fremover bestille en tid direkte i håndværkerens kalender.

Med onlinesystemet Jublo skal det være nemmere for håndværkere og kunder at kunne kommunikere med hinanden. Arkivfoto..

Hos folkene bag KlarPris.dk har man længe gået med tanken om at udvikle en tjeneste, der kan hjælpe håndværkerne med at få en nemmere hverdag.

Den tanke er nu blevet til virkelighed med det nye onlinesystem Jublo, der hjælper både håndværkere og kunder med at finde ledige tider i kalenderen, holde styr på dokumenter og kommunikation og giver håndværkeren et CRM-system, så han kan holde styr på alle sine tilbud:

”Vi har gennem de sidste ti år været i løbende dialog med de danske håndværkere om, hvordan vi kan gøre deres hverdag lettere. Mange har givet udtryk for, at de bruger meget tid på administration og kommunikation og ønsker derfor, at dette bliver så enkelt som muligt”, siger Jens Davidsen, der er direktør i Jublo.

Læs også: Schneider Electric lancerer ny rådgivertjeneste

Nyt system skal skabe større overblik
I den nye løsning fra Jublo får kunden direkte adgang til håndværkerens ledige tider og kan finde den tid, der passer bedst. Samtidig er det hele integreret med KlarPris, så kunden allerede ved bestilling kan se faste priser på opgaverne inklusiv montering.

Derudover kan man som håndværker benytte sig af Jublos CRM-modul. Her kan man altid have overblik over sine kunder, og hvilke tilbud der endnu ikke er kommet en accept på.

Når håndværkeren modtager accepten på tilbuddet, vil sagen blive oprettet i Jublo, og kunden vil efterfølgende modtage en bekræftelse på mail eller sms. Herfra foregår resten af kommunikationen mellem håndværkeren og kunden i onlinesystemet.

Læs også: Forbrugerne forventer faglig ekspertrådgivning af installatøren

Med Jublo har man også sikret, at man kan integrere systemet med de allerede etablerede økonomi- og sagssystemer som ordrestyring.dk, C5 Håndværk, Minuba og Smartday:

”Håndværkerne har i dag masser af it-systemer, og vi ønsker ikke blot at blive endnu et system på listen. Derfor har vi sikret, at de eksisterende systemet på markedet integrerer til Jublo”, siger Jens Davidsen.

- EL

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

16.04.2025Installator.dk

Flere vælger elvarebiler – men TEKNIQ advarer mod stopklodser

16.04.2025Scankab Cables A/S

Sponseret

Vælg de rigtige kabler til opgaven

15.04.2025Avidenz A/S

Sponseret

Husk opstillingskontrol af tekniske hjælpemidler – også ved flytning af disse

15.04.2025Rico System A/S

Sponseret

Fremtidens Varebilindretning: Grøn Omstilling, Vægt og Effektivitet i Fokus hos Rico System A/S

14.04.2025Installator.dk

Millionoverskud og Gazelle – nu er Enstall Power gået konkurs

14.04.2025Installator.dk

Grøn omstilling på hjul: De eldrevne varebiler vinder frem

14.04.2025Inspectly ApS

Sponseret

Podcast-afsnit med fokus på Byggeriets Modenhedsmåling 2025

14.04.2025Installator.dk

Lemvigh-Müller oplevede markant fald i 2024

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle