Nye regler for udlevering af elmålere

Der er ændringer på vej på elmarkedet, der betyder nye arbejdsgange for elinstallatørerne, når de skal operette et målepunkt og have udleveret en elmåler.

”Loven siger meget klart, at før kunden har valgt elhandler, må elnetselskabet ikke uddele en elmåler. Derfor er det vigtigt, at elinstallatørne er med til at gøre elkunderne opmærksom på det, så der ikke sker unødige forsinkelser”, fastslår Louise Carina Jensen, projektleder hos Dansk Energi..

Folketinget har valgt et reformere elmarkedet, og det betyder nye regler for udleveringen af elmålere. De nye regler træder i kraft den 1. april, forklarer projektleder Louise Carina Jensen fra Dansk Energi.

Læs også: Dong vil sikre det sjællandske elnet

”Elnetselskaberne må ikke længere udlevere en elmåler, før kunden har valgt en elhandler, siger Louise Carina Jensen, der administrerer installationsblanketten på vegne af alle de danske elnetselskaber - undtagen Dong Energy, der har sin egen blanket (ISB).

Med indførelse af den såkaldte engrosmodel overtager elhandelsselskaberne al kundekontakt fra elnetselskaberne per 1. april. Det betyder, at elkunderne fremover skal kontakte elhandlerne ved eksempelvis flytninger og tekniske problemer. Og det vil udelukkende være elhandleren, der opkræver betaling for elforbrug, abonnementsbetaling samt alle afgifter og eventuelle gebyrer. Selve tilslutningsbidraget ved tilslutning af nye målepunkter til elnettet eller udvidelse af eksisterende effektbehov vil dog fortsat blive opkrævet direkte fra netselskabet.

Læs også: El-branchens nye akkordsystem er klar

De nye regler betyder også nye arbejdsgange for installatørerne, der særligt skal være opmærksomme i forbindelse med nye sager:

”Loven siger meget klart, at før kunden har valgt elhandler, må elnetselskabet ikke uddele en elmåler. Derfor er det vigtigt, at elinstallatørne er med til at gøre elkunderne opmærksom på det, så der ikke sker unødige forsinkelser”, fastslår Louise Carina Jensen.

Installatører kan og skal dog fortsat lave det forberedende ’papirarbejde’ på installationsblanket.dk og på Dong Energys ISB.

-SSM

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

27.02.2026Installator.dk

Danmark er bagud på batterier: Tarifmodellen er forældet

26.02.2026Alcadon ApS

Sponseret

[ALCADON SIGER TAK] Der blæser positive unge vinde over branchen

25.02.2026Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Opnå driftssikker arbejdsbelysning med 230V LED bånd

25.02.2026Installator.dk

Længe efterspurgt mekanisme er på vej

25.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du måle spændinger op til 16.8 kVeff?

25.02.2026Alcadon ApS

Sponseret

Kan du gætte hvor Alcadon har åbnet nyt kontor?

24.02.2026PHOENIX CONTACT

Sponseret

M8 og M12 stik til automatiske produktionsprocesser

23.02.2026LEDVANCE A/S

Sponseret

Vidste du, at LEDVANCE har tre produktklasser, der gør det let og overskueligt for dig at vælge den rigtige lyskilde til dit projekt!

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle