Solvarme gør stort indtog i fjernvarmeanlæg

Bare i år er udviklingen i solenergi til fjernvarmeanlæg gået fra ti anlæg til mellem 40 og 50. Og næste år bliver der fordelt 70 til 80 anlæg over hele landet.

Den eneste ulempe ved de store solvarmeanlæg er, ifølge Rasmus Bundgaard Eriksen fra Dansk Fjernvarme, at de kræver meget jord..

I år er udviklingen i solenergi til fjernvarmeanlæg gået fra ti anlæg til mellem 40 og 50. Mens der næste år bliver fordelt mellem 70 til 80 anlæg over hele landet, skriver dr.dk.

Og den udvikling kommer bag på Dansk Fjernvarme.

”Det overrasker os faktisk lidt. Vi vidste godt, at teknologien var på vej og var kommet ned i pris. Men der er nærmest tale om en ketchup-effekt, når så mange er hoppet med på vognen”, siger teknisk konsulent Rasmus Bundgaard Eriksen fra Dansk Fjernvarme til dr.dk.

Ifølge Rasmus Bundgaard Eriksen bliver solvarme fremover en endnu bedre investering på grund af ny teknologi.

”I dag kan man faktisk lagre solvarmen, og dermed får man dækket mellem 50 til 60 procent af forbruget. Det er en fremtidssikring, der både er grøn og økonomisk fornuftig”, siger han.

Læs også: Investeringslysten er tilbage i fjernvarmebranchen

Den eneste ulempe ved de store solvarmeanlæg er, ifølge Rasmus Bundgaard Eriksen, at de kræver meget jord.

-SSM

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Hvad har en god kop kaffe at gøre med måleteknologi?

Installator.dk

Grossisterne sælger mere – men milliarder er forsvundet fra bundlinjen

Installator.dk

Minister: Flere elmaster - hurtigere

Installator.dk

1.500 elkunder blev flyttet ved en fejl. Nu kommer de tilbage

Installator.dk

AI-drevet digitalisering skyller ind over produktionsgulvene

Installator.dk

Norlys udnævner ny direktør for energiforretningen

Installator.dk

Begrænset netadgang sat på pause for større elkunder

Installator.dk

50-årig elkabel fejres i Danmark – men fremtiden er omstridt i Norge

Installator.dk

Fjernvarmen kræver højere prioritet i elnettet

Installator.dk

Velkommen-koncernen er nu erklæret konkurs

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle