Største el-firma i Varde går konkurs

C. Erichsen og Søn i Varde er gået konkurs. 22 medarbejdere er blevet sendt hjem, efter selskabet selv har indgivet konkursbegæring grundet store tab under den tidligere direktør.

Vardes største el-firma ville have fyldt 104 år om to måneder, men i stedet har det været nødt til at lukke og slukke. ”Ulykkerne begynde i 2014, hvor C. Erichsen og Søn tabte mange penge,” siger selskabets tidligere ejer og tredje generation Peder Erichsen. Arkivfoto. .

Familiefirmaet C. Erichsen og Søn i Varde drejer nøglen om efter knap 104 år i branchen. El-selskabet blev efter eget ønske erklæret konkurs ved skifteretten i Esbjerg, da det siden 2014 har lidt under store tab, skriver jv.dk

Læs også: Undersøgelse: færre konkurser i installationsbranchen

Jens Paulsen, advokat ved Dahl i Esbjerg, er kurator, og foreløbigt har konkursboet overtaget syv-otte medarbejdere for at sikre de mange kunder af el-firmaets døgnvagt.

Ulykkerne startede i 2014
Virksomheden mistede mange penge tilbage i 2014 under den daværende direktør Karsten Friis Nielsen.  

”Mange selskaber er afhængig af personen i spidsen. Ulykkerne begyndte med arbejdet på det psykiatriske hospital i Esbjerg i 2014, hvor C. Erichsen og Søn tabte mange penge,” siger Peder Erichsen, tidligere ejer af C. Erichsen og Søn til jv.dk.

Læs også: Schneider Elcetric i nyt partnerskab: Vil udvikle energieffektive bygninger 

Siden har virksomheden forsøgt at stramme op under hvert bestyrelsesmøde, og i 2017 blev den daværende direktør fyret, selvom det allerede var for sent, fortæller Peder Erichsen.

Peder Erichsen var tredje generation i C. Erichsen og Søn, da han tilbage i 2007 solgte selskabet til TeknikGruppen efter at have drevet det i 16 år. I dag er han meget berørt af konkursen, selvom han ikke er direkte involveret i sagen.

”Jeg har ikke sovet i tre uger. Det er mere følelser, end det er penge, jeg har i klemme”, siger han til jv.dk.

C. Erichsen og Søn var et selvstændigt datterselskab under TeknikGruppen ligesom de resterende fire el-firmaer i Vejle, Horsens. Ølholm og Ikast.

OPDATERING 8/3: BR-El har i sidste øjeblik overtaget det konkursramte firma. Det betyder, at alle mand fortsætter i deres job: 

”Vi har overtaget alle, der ikke selv havde taget en fratrædelse eller fået andet job i mellemtiden. Vi overtager 15 medarbejdere, heraf ni lærlinge, som jeg er særligt glad for, vi kan hjælpe”, siger medejer af BR-El Bjørn Rasmussen til jv.dk.

- JJK 

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

13.02.2026Installator.dk

Flere seniorer bliver på arbejdsmarkedet trods pensionsalder

12.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

11.02.2026Installator.dk

Stark og Sixt lancerer “Den Mobile Værktøjskasse”

11.02.2026Installator.dk

Markant stigning i salget af elvarebiler

10.02.2026Solar Danmark

Sponseret

Solar Group og Katko indgår strategisk partnerskab for at styrke den nordiske markedsposition

10.02.2026LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S tildelt AAA-kreditvurdering med gulddiplom

10.02.2026Installator.dk

Ahlsell udnævner ny salgsdirektør for Industri

10.02.2026Installator.dk

Jesper Hjulmand takker af som bestyrelsesformand

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

17.02.2026

Sted

Nordhavn, København

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026