Tekniq: Gør BoligJobordningen permanent

Der er fortsat brug for et økonomisk tilskud, hvis boligejerne skal blive ved med at investere i energieffektivisering og vedvarende energiløsninger. Det mener Tekniq, som opfordrer politikerne til at finde en permanent tilskudsordning, når BoligJobordningen udløber ved udgangen af 2017.

Ifølge Tekniq viser undersøgelser fra blandt andet Bolius, at boligejernes interesse for at spare på energien generelt bliver mindre og mindre. Arkivfoto. .

Der er behov for en permanent tilskudsordning, hvis boligejerne fortsat skal have fokus på investeringer, der sparer på energiforbruget, og på mere grønne energiløsninger til erstatning af fx oliefyr som opvarmningskilde.

Sådan lyder udmeldingen fra brancheorganisationen Tekniq i forlængelse af de seneste dages debat med politiske udmeldinger, der spænder lige fra socialdemokraternes ønske om at sløjfe BoligJobordningen til Dansk Folkeparti, som vil gøre ordningen permanent.

”Det afgørende for os er egentlig ikke, om BoligJobordningen hedder det ene eller det andet. Det vigtige er, at man politisk erkender, at der fortsat er brug for et økonomisk incitament til, at især de private boligejere energirenoverer deres huse”, siger Tina Voldby, underdirektør i Tekniq.

Mindre interesse for at spare på energien
Mere end to tredjedele af de danske bygninger er bygget før 1980. Potentialet for at reducere det samlede energiforbrug er derfor enormt. Alligevel så viser undersøgelser fra blandt andet Bolius, at boligejernes interesse for at spare på energien generelt bliver mindre og mindre.

”Derfor er der også god grund til fra politisk hold at gøre endnu mere for at understøtte energibesparelser og den grønne omstilling – ellers vil det ikke lykkes at leve op til EU’s klimamål, som kræver en samlet reduktion af drivhusgasudledningen i EU på 20 procent inden 2020”, siger Tina Voldby.

BoligJobordningen har ifølge Tekniq også haft en stor samfundsmæssig værdi ved at medvirke til at reducere det sorte arbejde.

”Den nuværende BoligJobordning udløber ved årsskiftet. Derfor er det helt afgørende, at man politisk i god tid får taget stilling til, om BoligJobordningen skal videreføres i sin nuværende form. Under alle omstændigheder er der fortsat brug for initiativer og egentlige tilskudsordninger for at få de danske boligejere til at tænke og handle grønt. For grøn tankegang er ikke noget, der kommer af sig selv, og den er ikke gratis”, siger Tina Voldby.

- JKK 

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

25.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Få overblik over APV og arbejdsmiljøopgaver samt reducer risikoen for produktionsstop og ulykker

24.11.2025Installator.dk

Ny app skal øge brugen af akkorder i elbranchen

24.11.2025Installator.dk

Nyt lovforslag skal styrke beredskabet i hele vandsektoren

24.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen bygger ny lokation i Kalundborg

20.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Ny markedschef skal styrke Wexøes løsninger til installatører, rådgivere og grossister

20.11.2025Installator.dk

VELTEK styrker sekretariatet

20.11.2025Installator.dk

Utilfredsstillende resultater fører til ny ledelse i Nordelektro

19.11.2025Installator.dk

GK Danmark opkøber Sjølund Svejse- og VVS-Service

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 Opfølgningskursus

Bliv opdateret på HD60364-standarderne. Få de sidste nye ændringer med om bl.a. installationer i baderum, PoE-installationer og meget andet.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn