V og SF giver bud på fremtidens opvarmning

Steen Gade fra SF og Thomas Danielsen fra Venstre giver i forbindelse med det kommende folketingsvalg hver deres bud på, hvordan fremtidens opvarmning skal se ud.

I anledningen af det kommende folketingsvalg den 18. juni har Dansk Energi inviteret Steen Gade fra SF og Thomas Danielsen fra Venstre til en duel om energipolitik.

Læs også: Salget af varmepumper falder

De to folketingspolitikere giver hver deres bud på, hvordan fremtidens opvarmning skal se ud.

Svaret er varmepumper
Ifølge Steen Gade er det afgørende for SF både at sikre en hurtig udskiftning af oliefyr og finde en billig løsning for forbrugeren.

"Svaret er varmepumper, og vores model bygger på, at kunderne kun køber ”varme”, ligesom man gør, når man har fjernvarme. Investeringen og driften af varmepumper foretages af energiselskaberne – eventuelt gennem et særligt driftsselskab. Selskabet udnytter så mulighederne for billige masseindkøb af varmepumper”, siger SF-politikeren.

Mere vindmøllestrøm
Hos Venstre-politikeren Thomas Danielsen er løsningen en anden.

Læs også: Vi skal satse mere på energieffektivisering

”I Venstre ønsker vi i højere grad at fremme, at vi bruger el fra vindmøller til opvarmning. Vi skal bruge vindmøllestrømmen langt bedre i energisystemet, så vi får maksimal værdi af den grønne energi, som vi allerede producerer", siger Thomas Danielsen. 

Han forklarer, at Venstre vil se på, hvordan man kan understøtte en finansiering af renere og bedre varmeforsyning, der hvor lånemulighederne er ringe. 

-SSM

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

08.01.2026Danfoss Redan A/S

Sponseret

Velkommen til Dan og tillykke til Rasmus

05.01.2026GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Vores velkendte bestseller er blevet endnu bedre: Mød den opgraderede Termix VVX

19.12.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Roth hurtigregulerende gulvvarme - Amager Strandvej

18.12.2025Guldager A/S

Sponseret

Legionella: En usynlig risiko, der kræver synlig handling

17.12.2025Geberit A/S

Sponseret

Ny Geberit Duofix med reduceret CO₂-aftryk og opfyldelse af kriterier i DGNB og EU-taksonomi

08.12.2025ACO Nordic A/S

Sponseret

Ny fedtudskiller til restaurant i Carlsberg Byen

04.12.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Faglighed, humor og fællesskab, der skaber tilknytning

01.12.2025TOTO

Sponseret

Toiletbygninger - Arkitektur der vil noget!

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle