Ventilationsloft giver køkkenansatte et bedre arbejdsmiljø

Hos Venti har man udviklet et 70 kvadratmeter stort ventilationsloft til køkkenet hos Jyske Bank. Fokus har været på effektiv udsugning af stegeos og damp, samt nem rengøring.

I det 70 kvadratmeter store loft samles der udskilt fedt i filtret, der kan tappes af via ventilen på filtrets underside. Derudover kan både filterkabinet og separationsplade demonteres og rengøres i opvaskemaskinen. Foto: Venti..

I køkkenet hos Jyske Bank laves der dagligt varm mad til godt 600 medarbejdere fordelt på flere af bankens lokationer.

Og når der skal laves mad til så mange, kan de hængende emnhætter både være til gene og spærre for lys og luft for de fire faste medarbejdere samt et par medarbejdere i rotation.

Derfor har man hos Jyske Bank fået nyt køkken, hvori Venti, der leverer og rådgiver om ventilationsløsninger, har installeret et 70 kvadratmeter stort ventilationsloft - og det er noget, køkkenchef Mads Birk ser mange fordele ved:

”I vores daglige arbejde i ’det varme køkken’ er det rart ikke at have emhætter hængende og spærre for lys og luft over gryder og pander. Det gør køkkenet mere lyst og venligt”.

Samtidig sætter personalet pris på, at loftet er nemt at rengøre. Således er loftet lavet i rustfrit stål og kan derfor hurtigt rengøres med en moppe og sprit.

Læs også: Nyt målesystem løfter ventilationsbranchen

TS-filtersystem til udskilning af fedt
I det 70 kvadratmeter store loft samles det udskilte fedt i filtret og kan tappes af via ventilen på filtrets underside. Filterkabinet og separationsplade kan også demonteres og rengøres i opvaskemaskinen.

Det anvendte TS-filtersystem er særligt udviklet til udskilning af fedt i produktionskøkkener, da det effektivt kan gennemføre fedtudskilningen uafhængigt af luftmængde og tryk.

TS-filtret er især velegnet til energibesparende miljøer og ved brug af varmegenvinding samt variable luftmængder, da udskilningsgraden er høj selv ved lave luftmængder.

Ved en partikelstørrelse 4µm udskilles op mod 80 procent, og for partikler med en størrelse på 8 µm er udviklingsgraden 98 procent.

Læs også: Ny rapport: Vigtigt med godt indeklima på de danske folkeskoler

Løbende sikring af optimal drift
Maskinmester Leo Høeg har det daglige ansvar for blandt andet driften af emhætterne i køkkenet. Her har han mulighed for at overvåge og ændre i VAV-styringen via bygningens CTS-anlæg og kan dermed løbende sikre en optimal drift.

Systemet tilpasser automatisk luftmængden til det aktuelle behov, så det følger varme- og fugtbelastningen:

”I det professionelle køkkenmiljø varierer ventilationsbehovet enormt, og der ligger store besparelser på driften ved at etablere behovsstyret ventilation, som ses hos Jyske Bank”, fortæller Christian Rothmann, der er salgschef hos Venti.

At der findes besparelser ved behovsstyret ventilation er noget, Leo Høeg kan nikke genkendende til:

”For os har arbejdsmiljøet og kvaliteten af luften i køkkenet været i fokus sammen med det energibesparende. Vi oplever i dag en væsentlig reduktion i luftmængden, hvilket er en stor fordel sammen med den positive indvirkning på det daglige arbejdsmiljø”.

- EL

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

20.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Ny markedschef skal styrke Wexøes løsninger til installatører, rådgivere og grossister

20.11.2025Installator.dk

VELTEK styrker sekretariatet

20.11.2025Installator.dk

Utilfredsstillende resultater fører til ny ledelse i Nordelektro

19.11.2025Installator.dk

GK Danmark opkøber Sjølund Svejse- og VVS-Service

19.11.2025Installator.dk

Skattestyrelsen advarer: Kædesvig kan ramme virksomheder hårdt

19.11.2025Installator.dk

Deadline nærmer sig hastigt for tusindvis af personligt ejede virksomheder

18.11.2025Geovent

Sponseret

Geovent-lærling i top-10 ved europæisk konkurrence i Lissabon!

18.11.2025Installator.dk

Forslag: Kommuner skal have større andel fra solceller og vindmøller

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

30.09.2025

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.11.2025

Sted

Online + classroom

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart