Verdo opkøber vækstende energivirksomhed

Energikoncernen Verdo har købt virksomheden Industrivarme, der har ekspertise i drift og udvikling af grønne energianlæg.

Verdo har købt virksomheden Industrivarme af den forhenværende ledelse samt investeringsfonden Vækst-Invest Nordjylland. På billedet ses (fra venstre) Kim Frimer, adm. direktør i Verdo, Allan Jakobsen, adm. direktør i Industrivarme samt Søren Mølgaard Kristensen, direktør i Vækst-Invest Nordjylland. Foto: Verdo. .

Den internationale energikoncern Verdo har siden 2009 arbejdet med grønne og bæredygtige energiløsninger, i form af biomasseproduktion og salg i både Danmark, England og Skotland. Koncernen vil nu styrke sin internationale position yderligere og har derfor valgt at købe virksomheden Industrivarme per 1. juli 2016.

Industrivarme har mere end 30 års erfaring inden for udvikling, projektering, installation og drift af komplette energianlæg. De seneste tre år har virksomheden oplevet markant vækst på både top- og bundlinje, øget omsætningen med over 150 millioner samt øget medarbejderstaben med 40 procent.

Verdos administrerende direktør, Kim Frimer, udtaler om købet:

”Vi har set muligheden for at skabe en stærk nordeuropæisk aktør inden for drift og optimering af små og mellemstore energianlæg. Det bliver lettere med opkøbet af Industrivarme”. Han tilføjer:  

”Vi bliver styrket på teknologi og service af anlæggene sammen med Industrivarme. Vi kan nu udnytte og udvikle kernekompetencerne fra begge virksomheder, og samtidig giver det os mulighed for at adressere internationale markeder”.

Læs også: Andresen’s VVS overtager Taulov VVS

Industrivarmes ledelse og øvrige aktiviteter fortsætter uændret i virksomheden efter købet.

-CHM

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Installator.dk

Design-hæder til Grundfos på stor messe i Frankfurt

Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle