VVS Søberg-lærling konkurrerer ved DM i Skills

Når Danmarksmesterskaberne i Skills afholdes i Fredericia om få dage, vil lærling Henrik Bull fra VVS Søberg deltage i konkurrencen om at blive Danmarks bedste VVS-lærling.

Om få dage skydes DM i Skills i gang i Fredericia. Her vil erhvervsskoleelever fra hele landet konkurrere om at blive den bedste inden for netop deres fag.

Blandt de deltagende i konkurrencen om at blive Danmarks bedste VVS-lærling er Henrik Bull fra VVS Søberg.

Læs også: DM i Skills er godt for den lokale byggebranche

Hvis Henrik Bull vinder DM i Skills kan han se frem til at deltage ved Euroskills til november – og måske endda Worldskills i 2017 i Abu Dhabi. Foto: VVS Søberg. .

Sammen med sin kollega fra VVS Søberg, Jacob Hansen, deltog han ved de regionale mesterskaber tilbage i oktober. Her blev de fire bedste VVS-lærlinge sendt videre til DM, herunder Henrik Bull.

VVS Søbergs medejer Kent Nielsen er glad for, at hans lærlinge klarer det så godt:

”Vi har været rigtigt stolte af at have hele to lærlinge med til de regionale mesterskaber i 2015”, siger han.

Vil ikke holde dem tilbage
Og måske er der en god forklaring på, hvorfor to af virksomhedens lærlinge har formået at kvalificere sig til de regionale mesterskaber, mens én nu kan se frem til tre dages konkurrence i Fredericia.

”Vi vil ikke bare uddanne energispecialister, men også fagfolk, der kan kommunikere på alle planer og som hviler i deres faglighed. Derfor lader vi også vores lærlinge tage ud på egen hånd, så snart de føler sig sikre nok til det. De skal have lov til at udvikle sig i deres eget tempo, og vi vil bestemt ikke holde dem tilbage”, siger Kent Nielsen.

Hos VVS Søberg er man ikke i tvivl om, at Henrik Bull nok skal give hans konkurrenter kamp til stregen i Fredericia.

”Vi mener helt klart, at Henrik har, hvad der kræves for at gå hele vejen og blive Danmarks bedste VVS’er”, siger Kent Nielsen.

Læs også: Her er finalekandidaterne til DM i Skills

Hvis Henrik Bull vinder DM i Skills kan han se frem til at deltage ved Euroskills til november – og måske endda Worldskills i 2017 i Abu Dhabi.

DM i Skills afholdes fra den 4. til d. 6. februar i Messe C i Fredericia. 

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

25.02.2026Installator.dk

Dansk Fjernvarme: Flere sammenlægninger på vej

24.02.2026LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S introducerer Fluke CertiFiber™ Max

24.02.2026Installator.dk

Lettelser af virksomhedernes administrative byrder på vej

24.02.2026Installator.dk

Mariendal El-Teknik konstituerer ny adm. direktør

23.02.2026Installator.dk

Regeringen vil investere 14,9 mia. kr. i national kystbeskyttelse

23.02.2026KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

20.02.2026Installator.dk

Regeringen lancerer totalberedskab og akutpakke på 1,2 mia. kr.

20.02.2026Installator.dk

DK EL: Udenlandsk arbejdskraft nødvendig – men bureaukratiet vokser

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

HIKVISION Europe B.V.
Webinar
Five Prevention Starts Before Flames

This is a quick reminder about our Thermal Fire Prevention webinar.

Dato

27.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

03.03.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding