Øland køber Uniq Comfort

Øland har slået kløerne i specialistvirksomheden Uniq Comfort og tager dermed et tigerspring ind på aggregatmarkedet. Opkøbet er strategisk vigtigt for Øland, som flytter sig fra at være komponentleverandør til systemleverandør.

Ventilationsvirksomheden Øland har underskrevet en købsaftale med Uniq Comfort og håber, at det vil bane vej for et nyt marked. Arkivfoto..

Øland, der beskæftiger sig med ventilationsløsninger og isoleringsprodukter, har underskrevet en købsaftale med ventilationsspecialisten Uniq Comfort. Den lille virksomhed fra Næstved bliver fra den 1. april en del af Øland, som med opkøbet forstærker sine kompetencer på aggregatområdet.

Læs også: Øland satser på aggregater i 2019

”Vi tror, den fremtidig vækst for Øland ligger på aggregatmarket. Vi kan ikke vokse meget mere inden for kanaler, hvor vi har en meget solid markedsposition. Til gengæld har vi mange kunder, der efterspørger aggregater, og det vil vi naturligvis meget gerne imødekomme”, siger administrerende direktør i Øland, Carsten Madsen.

Øland udmeldte tidligere i år, at virksomheden ville satse på aggregater i 2019.

”Vi tror, den fremtidig vækst for Øland ligger på aggregatmarket", siger Carsten Madsen, adm. direktør hos Øland..

Øland bliver systemleverandør
Uniq Comfort har siden 2005 været forhandler af ventilationsaggregater fra litauiske Komfovent. De to grundlæggere af Uniq Comfort har over årene opbygget stor faglig viden om produkterne og brugen af disse, og det er denne samlede pakke af kompetencer og produkter, der har stor værdi for Øland.

”Vi har længe haft et godt øje til Komfovent, som har et bredt produktprogram i god kvalitet til attraktive priser. Med købet af Uniq Comfort får vi ikke kun adgang til at forhandle nogle meget interessante ventilationsanlæg. Vi får også boostet vores virksomhed med nogle fagligt meget kompetente kræfter, hvilket er altafgørende for, at vi for vi kan få et solidt fodfæste i markedet som en seriøs leverandør”, siger Carsten Madsen.

Øland vil i kraft af aftalen kunne levere aggregater op til 100.000 kubikmeter, fortæller den administrerende direktør.

Flere muligheder for Uniq Comfort
I Uniq Comfort er der stor tilfredshed med at blive en del af Øland:

”Vi kommer ind i en organisation med mange flere muskler og muligheder for at gøre en forskel inden for aggregater. Øland er kendt i branchen for sine innovative kundeservices og høje pålidelighed i leverancerne. Det er meget interessant for os at kunne fortsætte arbejdet med det, vi virkelig brænder for, i en større og mere professionel ramme”, siger Lars Hejlsvig Aagaard, den ene af de to grundlæggere af Uniq Comfort.

Læs også: Øland: Store perspektiver i samarbejder med udenlandske entreprenører

Aftalen betyder, at grundlæggerne, Lars Hejlsvig Aagaard og Ole Waldorf Christensen, af Uniq Comfort indtræder i aggregatdivisionen i Øland, som også har opruster med en ny produktchef og en ekstern sælger på området.

- SDN

Solar Danmark

Sponseret

Lærlingedagen 2025 - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Ventilation 2019

Relateret indhold

11.03.2025SCANGRIP A/S

Sponseret

Håndværkeren Dennis begejstret for SCANGRIP CONNECT: "Pissefedt grej!"

07.03.2025Inspectly ApS

Sponseret

NYT fænomen i byggebranchen

07.03.2025Installator.dk

Brødrene Dahl henter ny salgsdirektør fra dagligvarebranchen

06.03.2025Scankab Cables A/S

Sponseret

TOXFREE® N2XH-FLEX – Når fleksibilitet og sikkerhed går hånd i hånd

06.03.2025TEC7

Sponseret

Tec7 er nu blevet endnu bedre, hurtigere og stærkere.

05.03.2025Installator.dk

Store investeringer skal formindske frafaldet på erhvervsuddannelserne

04.03.2025Installator.dk

Grønne energiløsninger: Vender trenden i år?

04.03.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen leverer rekordregnskab

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
DS 469 Varmeanlæg

På dette kursus får du den teoretiske og praktiske viden om hvordan varmeinstallationer skal projekteres og udføres i fremtiden.

Dato

12.03.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
DS 439 – norm for vandinstallationer

Bliv bekendt med den reviderede norm for vandinstallation DS 439:2024, og lær at anvende den i dit daglige arbejde.

Dato

13.03.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
De nye krav i bygningsreglementet BR18

Bliv opdateret og ajourført med de nye krav og ændringer i BR18, herunder præsentation og gennemgang af den nye strukturelle opbygning i BR18. Få en bred indsigt og grundlæggende forståelse i anvendelse af bygningsreglementet. På kursusdagen får du præsenteret alle de centrale og nye krav/ændringer via eksempler, forklaringer i dialog og diskussion med underviserne.

Dato

13.03.2025

Tid

09:00

Sted

Taastrup

XOLTA A/S
Webinar
WEBINAR: Sådan reducerer varmepumper din virksomheds energiomkostninger - Energi360 A/S & Gastech

Talere: Gastech, Gastech kundecase og Energi360

Dato

13.03.2025

Tid

10:00

Dimex
Messe
Tilgængeligt og digitalt – et badeværelse for alle generationer

At designe et badeværelse betyder også at tænke på morgendagens behov. I betragtning af det stigende antal mennesker, der har behov for pleje, samt den seneste teknologiske udvikling, er det vigtigt at prioritere tilgængelige og digitale badeværelser til nybyggeri og renoveringer, som kan bruges af mennesker i alle aldersgrupper.

Dato

17.03.2025

Tid

08:00

Sted

Frankfurt am Main

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Training Course - Refrigeration Plant with CO2, Theory and Hands-on

This two-day training course in refrigeration systems with carbon dioxide (CO2, R744) covers the basics of design, operation and maintenance of refrigeration systems with CO2. The training course combines theory and practice; the emphasis is placed on hands-on exercises of operating different CO2 based refrigeration systems mixed with high quality theory presentations, discussions and knowledge sharing among the course participants on their experiences with refrigeration systems and CO2 as a refrigerant.

Dato

17.03.2025

Tid

08:30

Sted

Aarhus