15.11.2018 | VENTILATION | Indeklima
Ølands pakkeløsninger skal gøre ventilationsmarkedet mere simpelt
Tendenser i branchen gør, at Øland fremover i højere grad vil sælge komponenter i pakker fremfor enkeltvis.
”Man skal ikke købe ventilationskanaler et sted, aggregater et andet og armaturer et tredje, men dybest set kunne få hele pakken hos os", siger Øland-direktør Carsten Madsen. Arkivfoto.
Ventilations- og isoleringsvirksomheden Øland vil gerne gøre livet lettere for landets ventilationsinstallatører.
Fremover vil Øland nemlig i højere grad sælge systemer med flere komponenter inden for ventilation som pakker til installatørerne i byggeriet frem for at sælge komponenter som kanaler og spjæld enkeltvis.
Det skriver Licitationen.
Læs også: Øland vokser med 25 procent på toplinjen
”Man skal ikke købe ventilationskanaler et sted, aggregater et andet og armaturer et tredje, men dybest set kunne få hele pakken hos os. Når jeg kigger ind i markedet, er der ingen, der har taget den plads”, siger Øland-direktør Carsten Madsen til Licitationen.
Bevægelsen mod systemleverancer er en del af strategien for de kommende tre år i Øland, der er ejet af den franske byggematerialekoncern Saint-Gobain.
Baggrunden for initiativet er, at særligt de mellemstore og store installationsvirksomheder, der udgør størstedelen af kundegruppen i Øland, udvider forretningen i disse år.
”Trenden hos vores kunder er, at de går fra at være fagentreprenører inden for el, VVS og ventilation til at være teknikentreprenører, og det er vi nødt til at kigge på”, siger Carsten Madsen til Licitationen.
Læs også: IT-angreb kostede byggevarekoncern dyrt
Fordelen for entreprenørerne bliver, at de kun skal i kontakt med én leverandør frem for flere.
”Hvis der i dag er problemer med en installation, så skal entreprenøren til at afklare, om det er ham med kanalerne, eller ham med armaturet eller brandspjældet, der har lavet fejlen. Dét problem kan vi løse ved at levere systemer, så kunden ikke bliver fanget mellem fem firmaer, der sender aben rundt mellem hinanden”, pointerer Øland-direktøren.
- JMA
Branchen

Bravida fik en stærk afslutning på 2018
Engagementet i to store sygehusbyggerier betyder, at Bravidas omsætning i fjerde kvartal af 2018 løftede sig med 23 procent.
Branchen

Øland satser på aggregater i 2019
Ventilations- og isoleringsvirksomheden Øland har lagt en ny plan for, hvor der skal sættes ind i 2019. Nøgleordet er aggregater.
Branchen

Sortimo forvandler din varebil til en rullende reklamesøjle
Servicen mySortimo Graphics giver varebilbrugere mulighed for selv at designe deres folieindpakning og dermed udnytte varebilens reklamemuligheder.
Branchen

Ny direktør i Jansson El
Jansson El hyrer Michael D. Rix som ny direktør.
Branchen

Nu kan du chatte med Grundfos
Grundfos Chat er en ny online-mulighed for at springe telefonkøen over og få personligt og hurtigt svar på spørgsmål om pumper.
Branchen

Blødt vand på vej til københavnerne
I Brøndby er Hofors forsøg med blødere vand i hanerne til fordel for både forbrugere og miljøet. Nu er flere blødgøringsanlæg i de københavnske vandværker på vej.