Alle ventilationskanaler pillet ned i Niels Bohr Bygningen

Udskiftning af ventilationen udgør en væsentlig del af den gigantiske budgetoverskridelse i det skandaleramte universitetsbyggeri.

Inabensa havde installationsopgaven på VVS, køl, varme, CTS, sprinkler og gas på Niels Bohr Bygningen, inden den spanske entreprenør blev fyret. Arkivfoto. .

Efter den spanske entreprenør Inabensa sidste år blev fyret, er alle ventilationskanaler og en væsentlig del af rørene blevet udskiftet i den 52.000 kvm store Niels Bohr Bygningen, skriver licitationen.dk.  

Dermed fylder ventilationsentreprisen godt op i erstatningskravet på 500 millioner kroner mod Inabensa, som Bygningsstyrelsen kræver for den gigantiske budgetoverskridelse af det københavnske universitetsbyggeri på i alt 1,3 milliarder kroner.   

”Normalt når man oplever utætheder i ventilationen, er det i samlingerne. Men da vi testede dem med røg, sivede det ud fra alle falsene, både fra spiralerne og de langsgående”, fortæller projektchef Jørn-Orla Bornhardt fra Vejdirektoratet, der har overtaget ansvaret for byggeriet, til licitationen.dk.

50.000 rørfittings og tagvandssystemet er også udskiftet. Og problemerne i den skandaleramte bygning stopper ikke med det. Af- og indløb til radiatorerne var også byttet om. Alt sammen noget som Inabensa stod for.

”Vi snakker rigtig meget om Inabensa, men det er også fordi, at de er den væsentligste årsag til budgetoverskridelserne, som vi ser det. Her har Inabensa en anden mening, og derfor er der en voldgift”, siger Jørn-Orla Bornhardt til licitationen.dk.

Prisen for den færdige Niels Bohr Bygningen forventes nu lande på 2,9 milliarder kroner. Dermed er bygningen ”kun” 300 millioner kroner fra at blive dobbelt så dyr som oprindelig budgetteret.

Inabensas arbejde er overtaget af teknikentreprenørerne Bravida og Wicotec Kirkebjerg.

- JKK

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Inspectly ApS

Sponseret

Fra 14 dage til 1-2 dage: Sådan effektiviserede Focus Moduler deres rapportering med Inspectly

Installator.dk

Øland får ny fransk ejer

Installator.dk

Caverion sikrer sig millionordre på dansk datacenterudvidelse

Installator.dk

InstallatørGruppen klar til børsen med værdi på 4,5 mia. kr.

Installator.dk

De Radikale overtager Klima-, energi- og forsyningsministeriet

Installator.dk

TEKNIQ: Grøn milliardplan kræver mindre bureaukrati og flere faglærte

Installator.dk

Danfoss investerer 75 mio. kr. i Frankrig for at styrke varmepumpeproduktionen

Installator.dk

Morten Blegvad ny finansdirektør i Brødrene Dahl

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle