Badeværelser skal være bæredygtige, intelligente og rekreative

Badeværelset har under coronapandemien fået fornyet opmærksomhed, fordi vi opholdt os så meget i vores hjem. Vi renoverer og opdaterer vores boliger som aldrig før. Det gælder særligt badeværelset, der har stået i skyggen af samtalekøkkener, viser tal fra Tyskland

Den nye trend for badeværelser er, at det skal være bæredygtigt, Smart og rekreativt med naturmaterialer. Arkivfoto..

I løbet af de næste par år vil ejendomsmarkedet se en langvarig vækst i renoveringer. I Tyskland kommer renovering af badeværelse øverst på de planlagte renoveringsarbejder, viser en tysk undersøgelse.
Jens J. Wischmann, administrerende direktør for sammenslutningen af den tyske sanitetsindustri (VDS) og medstifter af trendplatformen Pop up my bathroom siger:

”Vores undersøgelse har vist, at 16,7 millioner tyskere har til hensigt at investere i deres badeværelse inden længe. Pandemien fungerer som katalysator, fordi hjemmet bliver stadig vigtigere. Samme tendens ses i Danmark, hvor håndværkerne har travlt som aldrig før”.

I øjeblikket ser vi tre dominerende badeværelsestendenser og to trenddrivere – det grønne, det intelligente og det rekreative badeværelse - beskrive udviklingen og bestemme design og udstyr af badeværelset i fremtiden.

Jens J. Wischmann

Og hvad er det så forbrugerne efterspørger til badeværelset? Jens J. Wischmann siger:

”I øjeblikket ser vi tre dominerende badeværelsestendenser og to trenddrivere – det grønne, det intelligente og det rekreative badeværelse - beskrive udviklingen og bestemme design og udstyr af badeværelset i fremtiden. Det sker, fordi forbrugerne for det første ønsker at investere i en miljøbevidst og værdiorienteret måde. For det andet fordi intelligent teknologi sætter nye standarder for hygiejne og bekvemmelighed. Og for det tredje fordi folk har højere forventninger til kvalitet, idet et badeværelse er et sted, hvor vi tilbringer tid og har forventninger til et badeværelses potentielle anvendelser, som en afslappende privat spa- og sundhedszone”.

LÆS OGSÅ: Nyt badekar til små badeværelser

Flere naturmaterialer
I Danmark arbejder trend- og brandingekspert og stylist Katrine Roug for kendte, private og virksomheder med at skabe den helt rette stil. Hun har bud på de tre største trends på badeværelset i 2021.

”Naturmaterialer i indretningen på badeværelset går man aldrig galt i byen med. Naturpaletten spænder så bredt, at det både er muligt at skabe et helt klassisk look, med fx marmor eller natursten og give plads til mere personlighed og flere udskejelser, hvis man vælger nogle af de nye terrazzokombinationer eller fx grøn marmor”.

”Træelementer vinder mere og mere ind i huset – også på badeværelset. Det er med til at give en rolig og varm kontrast. I nybyggede og renoverede badeværelser ses fx hele vægge eller gulve af træ, men mindre kan også gøre det, fx ved at tilføje en baderist i træ, en skammel, en flettet vasketøjskurv eller mindre accessories”.

”En krukke med en oversize plante kan virkelig være flot på badeværelset og samtidig være med til at give et godt indeklima. På de mindre badeværelser, der måske ikke har dagslys, vil jeg stille en lille vase med fx en eukalyptus gren på kanten af vasken eller på en hylde”, lyder det fra stylist Katrine Roug.

LÆS OGSÅ: Toiletforholdene på arbejdspladsen bekymrer de tissetrængende

Bæredygtighed batter meget
GROHE, der er en af verdens førende brands inden for sanitære løsninger til badeværelser, har iværksat en undersøgelse, der viser, at danskerne tænker på bæredygtighed og ressourceforbrug, når de vælger produkter til badeværelset. I en pressemeddelelse oplyser GROHE:

”Bæredygtighed er blevet en vigtig parameter, som danskerne har med i overvejelserne, når de skal vælge produkter til et varmt og afslappende brusebad i dagligdagen. 77 procent af danskerne angiver i den nye analyse, at bæredygtighed har indflydelse på deres valg af nye produkter til hjemmet, og næsten 40 procent tillægger det stor eller endog meget stor betydning”.

”Det er ikke kun ved valg af produkterne, at bæredygtighed og ressourceforbrug har stor betydning. Også forbruget af vand i brusebadet har danskernes opmærksomhed, idet hver fjerde dagligt tænker over deres vandforbrug, og halvdelen tænker på vandforbruget mindst en gang om ugen. Det er især ældre over 50 år, der dagligt vurderer deres vandforbrug, men også de unge under 30 år har større fokus på deres vandforbrug end gennemsnittet”, forlyder det fra GROHE.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Denne artikel er del af et tema:

Tema om sanitet 2021

Relateret indhold

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

Installator.dk

August gav højeste elpriser siden energikrisen

Installator.dk

Elbiler kan tredoble spidsbelastningen på elnettet

Installator.dk

TEKNIQ: Stærk økonomi skal omsættes til bedre vilkår for virksomhederne

Installator.dk

Forsyningssektoren går sammen i kampen om arbejdskraft

Installator.dk

Øget beskæftigelse i energisektoren

Installator.dk

Energinet fyrer sin administrerende direktør

Installator.dk

Markant kursfald rammer ny aktie efter halvårsregnskab

Installator.dk

Eltel styrker gadebelysningen i Jylland med EWII-opkøb

Installator.dk

Børsnotering tynger InstallatørGruppens første halvårsregnskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

02.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Webteknologier

Vil du have kendskab til de mest aktuelle tilgange til udvikling af webbaserede systemer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at udvikle systemløsninger for din virksomhed.

Dato

02.09.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus