Bæredygtighedschefen: Det der batter mest passer bare ikke alle

For rigtig mange mindre og mellemstore installationsvirksomheder er der et område, der for alvor batter, når virksomheden kigger på sit eget klimaaftryk: Udskiftning af dieselbilerne med elektriske. Men på bæredygtighedsrejsen er det også vigtigt at kunne dokumentere virksomhedens indsatser.

Troels Hartung er bæredygtighedschef i Tekniq Arbejdsgiverne.. Foto: Tekniq Arbejdsgiverne

De gamle lysstofrør er sikkert for længst skiftet ud til energivenlige LED-rør. Og oliefyr varmer næppe længere mange værksteder eller kontorer op i installationsvirksomheder, der sætter varmepumper op. Men selvom salget af elektriske varebiler er steget markant i det sidste års tid, udgjorde de fortsat blot ca. 10 pct. af salget. 

Og netop transporten skaber for de fleste installationsvirksomheder det største klimaaftryk.  

Men det er bare ikke så relevant for alle virksomheder at skifte til elbiler, påpeger Troels Hartung, der er bæredygtighedschef i Tekniq Arbejdsgiverne. 

“Det skyldes, at mange har et kørselsmønster, der bare ikke passer med de eldrevne varebiler, der er til rådighed på markedet nu - eller i hvert fald kræver en helt anden tilgang til ruteplanlægning. 

I praksis tror jeg, at der er rigtig mange virksomheder, der synes det er svært. De er nødt til at rykke ud, når kunderne har behovet. De kan ikke vente på at elbilen er ladet op eller de alligevel er i nabolaget.  

Men det er den vej, en installationsvirksomhederne skal se, fordi en meget stor del af deres klimaaftryk kommer fra transporten”. 

Et andet vigtigt område på bæredygtighedsrejsen er at have styr kildesorteringen.  

“Men her har man i virkeligheden altid være god til som branche at sikre genbrug af affald med høj værdi som metal og ledninger - nok ikke på grund af bæredygtighed, men på grund af økonomi,” siger Troels Hartung. 

Som et tredje - og vigtigt punkt på virksomhedernes bæredygtighedsagenda nævner han rapporteringen, hvor EU fra 2024 stiller krav til større virksomheder, der imidlertid også kan smitte af på de mindre, hvis de optræder som underleverandører - eller indgår aftaler med offentlige virksomheder. 

Og det kræver ikke ekspertviden eller dyre konsulenter at få udarbejdet en såkaldt ESG-rapport 

“Vi stiller et digitalt værktøj til rådighed for vores medlemsvirksomheder, så de nemt og enkelt kan besvare en række spørgsmål om deres CO2 udledning, deres indsatser i forhold til klima og miljø, miljøet, social ansvarlighed og god virksomhedsadfærd,” siger Troels Hartung 

Ud fra svarene genererer værktøjet automatisk en beskrivelse af virksomhedens indsatser og resultater, der kan vedlægges til de kunder, der efterspørger den.  

Læs mere om det digitale værktøj i dette TEMA. 

2ctrl ApS

Sponseret

KNX intelligent lysstyring – fremtiden for nybyggeri

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Denne artikel er del af et tema:

Tema om bæredygtighed - hvor kan vi sætte ind

For mange installationsvirksomheder udgør den daglige kørsel med varebilerne den største klimapåvirkning. Salget af de eldrevne stiger, men der er lang vej endnu. Til gengæld kan vejen til den vigtige bæredygtighedsrapportering være forholdsvis kort. Læs mere i vores Tema om bæredygtighed.

Relateret indhold

21.02.2025Inspectly ApS

Sponseret

Tør du tage ansvar?

21.02.2025Installator.dk

Nulemissions-byggeri i fokus på konference

20.02.2025Installator.dk

Ladeoperatør ansætter ny topchef

20.02.2025Georg Fischer

Sponseret

GF introducerer 15 års kvalitetsgaranti for MULTI/JOINT® 3000 Plus

20.02.2025Installator.dk

Nye anbefalinger indskrænker mulighederne for grøn markedsføring

19.02.2025Installator.dk

InstallatørGruppen fortsætter opkøbene – snart også i Schweiz

19.02.2025Installator.dk

Uddannelsesreform roses fra begge sider

18.02.2025Installator.dk

Erfarne faglærte skal fastholde erhvervsskoleelever

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Grundlæggende ventilationsteknik 1

Tre intensive og spændende kursusdage hvor du kan lære meget om ventilationsanlægs funktion, muligheder og begrænsninger - både i teorien og i praksis.

Dato

25.02.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Uddannelse
⭐️ BLIV EKSPERT I SALG AF VARMEPUMPER - salgskursus med gratis overnatning ⭐️

På kurset får du en spændende kombination af teknisk viden og træning i kommunikation, som gør dig i stand til at forklare komplekse varmeløsninger på en enkel måde, der er forståelig for dine kunder.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørmøde webinar

Hvert år holder ELsikkerhed et webinar i forlængelse af vores fyraftensmøder for elinstallatører og ledende medarbejder med elfaglig baggrund. På webinaret ser vi på de seneste nye tiltag og krav for elektriske installationer. Vi tager den praktiske tilgang til emnerne og sørger for, at du får svar på dine spørgsmål.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak

Kurset giver dig dybdegående viden om køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak som kølemiddel.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding