Bosch introducerer ny jordvarmepumpe

Bosch Termoteknik lancerer nu en jordvarmepumpe, som kan tilpasse sig præcist til boligens behov. Den leverer således nøjagtig den mængde varme, der behøves, lover producenten.

Trods det ekstremt lave lydniveau har Compress 7000 LWM den højeste virkningsgrad af alle varmepumper fra Bosch, oplyser producenten. Foto: Bosch. .

Den nye jordvarmepumpe Compress 7000 LWM fra Bosch er udviklet med udgangspunkt i husejerens behov. Varmepumpen er således fuldmodulerende, hvilket betyder, at varmepumpen kan tilpasse sig og levere nøjagtig den mængde varme, som der er behov for i boligen.

Det giver ifølge Bosch øget komfort, fordi det aldrig bliver for koldt, og samtidig giver det store besparelser, fordi varmepumpen aldrig kører mere end nødvendigt.

Fremtidssikret via innovativ teknik
Compress 7000 LWM er opbygget af de nyeste og mest effektive produkter på markedet, som betyder, at varmepumpen er fremtidssikret og klar til optimal sammenkobling med andre vedvarende energikilder såsom solceller, solvarme og husstandsvindmøller, oplyser Bosch i en pressemeddelelse.

Ligeledes er Compress 7000 LWM klar til at køre med variabel elpris, også kaldet ’smart grid’. Derudover giver den mulighed for tilkobling til smart home-systemer og regulering af varmen samt det varme brugsvand via smartphone.

At varmepumpen er fuldmodulerende betyder, at den kan tilpasse varmeydelsen glidende fra 3 til 12 kW. Resultatet af dette er blandt andet, at den ønskede rumtemperatur bliver mere stabil og øger velværen i boligen.

”Vi har optimeret vores jordvarmepumpe på flere områder, så husejerne især vil mærke en øget komfort og vil kunne se en besparelse på varmeregningen”, siger Brian Nielsen, produktchef hos Bosch Termoteknik.  

Lavt lydniveau
Lyden fra Compress 7000 LWM er ifølge producenten stort set ikke eksisterende på grund af en lydisoleret boks, som indeholder varmepumpens ’motor’ (kølekredsen). Når varmepumpen kører med en effekt på under 70 procent, er det stort set umuligt at høre, om varmepumpen kører eller ej. Da Compress 7000 LWM er modulerende, vil varmepumpen reducere støj og vibrationer i langt størstedelen af tiden.

Varmepumpen har systemenergimærkningen A+++ og kommer med en SCOP-værdi på 5,32, oplyser Bosch.

- JKK 

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia