Branchen: Ny lov om solceller er fuldstændig gak

Klima- og energiministeren er ved at lægge sidste hånd på en lov, der vil sende penge fra danske elkunder til solcelleanlæg i andre EU-lande.

Klima- og energiminister Lars Christian Lilleholt åbner nu op for, at en del af de danske PSO-penge kan gå til vedvarende energiprojekter i udlandet. Foto: www.gittec.dk. .

Loven møder ikke megen forståelse hos direktør Alex Pedersen fra solcellefirmaet Klima/Energi:

"Det er fuldstændig gak. Hvorfor skal danske elkunder finansiere solcelleanlæg i Tyskland, Holland, Italien eller Grækenland. Det får vi ingenting ud af herhjemme”, siger han til borsen.dk.

I korte træk vil Lars Christian Lilleholt med loven sørge for, at 2,4 megawatt af et udbud på 20 megawatt solceller vil kunne gå til andre lande i EU.

"Vi ser helst, at de anlæg, der skal etableres med støtte fra danske elforbrugere, bliver sat op i Danmark til gavn for danske arbejdspladser," siger Flemming Kristensen, formand for Dansk Solcelleforening til borsen.dk.

Ifølge formanden giver det ikke meget mening, at de danske elkunder skal betale for solcelleanlæg i andre EU-lande.

Læs også: Billige solceller vil snart svigte

Klima- og energiministeren mener, at kritikerne ”skyder gråspurve med kanoner”, fordi udbuddet på 2,4 megawatt er lille. Desuden fremhæver Lars Christian Lilleholt over for Børsen, at pengene kan tilfalde danske virksomheder, hvis de har de bedste tilbud.

- JKK  

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

EL & TEKNIK ’26: Hver tredje tvivler på, om Danmark er klar til fuld elektrificering

Installator.dk

Øland får ny fransk ejer

Installator.dk

Caverion sikrer sig millionordre på dansk datacenterudvidelse

Installator.dk

InstallatørGruppen klar til børsen med værdi på 4,5 mia. kr.

Installator.dk

De Radikale overtager Klima-, energi- og forsyningsministeriet

Installator.dk

TEKNIQ: Grøn milliardplan kræver mindre bureaukrati og flere faglærte

Installator.dk

Danfoss investerer 75 mio. kr. i Frankrig for at styrke varmepumpeproduktionen

Installator.dk

Morten Blegvad ny finansdirektør i Brødrene Dahl

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle