Branchen: Ny lov om solceller er fuldstændig gak

Klima- og energiministeren er ved at lægge sidste hånd på en lov, der vil sende penge fra danske elkunder til solcelleanlæg i andre EU-lande.

Klima- og energiminister Lars Christian Lilleholt åbner nu op for, at en del af de danske PSO-penge kan gå til vedvarende energiprojekter i udlandet. Foto: www.gittec.dk. .

Loven møder ikke megen forståelse hos direktør Alex Pedersen fra solcellefirmaet Klima/Energi:

"Det er fuldstændig gak. Hvorfor skal danske elkunder finansiere solcelleanlæg i Tyskland, Holland, Italien eller Grækenland. Det får vi ingenting ud af herhjemme”, siger han til borsen.dk.

I korte træk vil Lars Christian Lilleholt med loven sørge for, at 2,4 megawatt af et udbud på 20 megawatt solceller vil kunne gå til andre lande i EU.

"Vi ser helst, at de anlæg, der skal etableres med støtte fra danske elforbrugere, bliver sat op i Danmark til gavn for danske arbejdspladser," siger Flemming Kristensen, formand for Dansk Solcelleforening til borsen.dk.

Ifølge formanden giver det ikke meget mening, at de danske elkunder skal betale for solcelleanlæg i andre EU-lande.

Læs også: Billige solceller vil snart svigte

Klima- og energiministeren mener, at kritikerne ”skyder gråspurve med kanoner”, fordi udbuddet på 2,4 megawatt er lille. Desuden fremhæver Lars Christian Lilleholt over for Børsen, at pengene kan tilfalde danske virksomheder, hvis de har de bedste tilbud.

- JKK  

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

26.01.2026KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

20.01.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du bruge en motor-diagnose på max 5 minutter?

15.01.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny opgraderede serie af klasse A pyranometer

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

12.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

29.12.2025Installator.dk

Synergi ansætter ny direktør

22.12.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Ballerup

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

04.02.2026

Sted

Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle