Bravida køber kølevirksomheden ICS

For at styrke sine installationstekniske kompetencer har Bravida Danmark opkøbt ICS Industrial Cooling Systems.

ICS er en af de førende industrielle kølevirksomheder i Danmark med afdelinger i Roskilde, Vojens og Aarhus og 67 ansatte, som nu bliver en del af Bravida. Foto: Bravida..

Teknikentreprenøren Bravida køber den industrielle kølevirksomhed ICS Industrial Cooling Systems, der har 67 ansatte og afdelinger i Roskilde, Vojens og Aarhus.

Læs også: Bravida åbner nyt fynsk hovedsæde

Søren Raun Frahm, der er regionsdirektør i Bravida, mener, at ICS har en virksomhedsprofil, der passer godt til Bravidas ønske om stå stærkere inden for service i hele Danmark.

”De medarbejdere, der nu bliver en del af Bravida, har specialistkompetencer, som styrker os inden for forretningsområderne frugtmodning, industrielle kølprojekter, og især det hastigt voksende industrielle varmepumpemarked. Det er kompetencer, som vi oplever bliver mere og mere efterspurgt”, siger han.

Udvikling af kompetencerne
Hos ICS har man mange års erfaring med at designe og opbygge større anlæg til industriel køl. Derfor ser virksomheden salget som en mulighed for at udvikle kompetencerne.

”Det har været vigtigt for os at finde den rette køber med den fornødne størrelse og kompetencer, som betragter køleinstallationer og varmepumper som et specialiseret forretningsområde. Det giver os muligheden for fortsat at tilbyde vores kunder specialistviden og den bedste service", siger Jan Lund Pedersen, der er administrerende direktør i ICS. 

Bravida oplyser, at købet er betinget af Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens godkendelse.  

- MGC

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

Vølund styrker fjernvarmeindsatsen

Installator.dk

Forsyningssektoren går sammen i kampen om arbejdskraft

Installator.dk

Øget beskæftigelse i energisektoren

Installator.dk

Energinet fyrer sin administrerende direktør

Installator.dk

Markant kursfald rammer ny aktie efter halvårsregnskab

Installator.dk

Eltel styrker gadebelysningen i Jylland med EWII-opkøb

Installator.dk

Børsnotering tynger InstallatørGruppens første halvårsregnskab

Installator.dk

Daikin ansætter ny landechef

Installator.dk

Batteribranchen vil have nyt netprodukt fra Energinet

Installator.dk

Danskerne vil have bedre beskyttelse af energiforsyningen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

02.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia