Bravida køber kølevirksomheden ICS

For at styrke sine installationstekniske kompetencer har Bravida Danmark opkøbt ICS Industrial Cooling Systems.

ICS er en af de førende industrielle kølevirksomheder i Danmark med afdelinger i Roskilde, Vojens og Aarhus og 67 ansatte, som nu bliver en del af Bravida. Foto: Bravida..

Teknikentreprenøren Bravida køber den industrielle kølevirksomhed ICS Industrial Cooling Systems, der har 67 ansatte og afdelinger i Roskilde, Vojens og Aarhus.

Læs også: Bravida åbner nyt fynsk hovedsæde

Søren Raun Frahm, der er regionsdirektør i Bravida, mener, at ICS har en virksomhedsprofil, der passer godt til Bravidas ønske om stå stærkere inden for service i hele Danmark.

”De medarbejdere, der nu bliver en del af Bravida, har specialistkompetencer, som styrker os inden for forretningsområderne frugtmodning, industrielle kølprojekter, og især det hastigt voksende industrielle varmepumpemarked. Det er kompetencer, som vi oplever bliver mere og mere efterspurgt”, siger han.

Udvikling af kompetencerne
Hos ICS har man mange års erfaring med at designe og opbygge større anlæg til industriel køl. Derfor ser virksomheden salget som en mulighed for at udvikle kompetencerne.

”Det har været vigtigt for os at finde den rette køber med den fornødne størrelse og kompetencer, som betragter køleinstallationer og varmepumper som et specialiseret forretningsområde. Det giver os muligheden for fortsat at tilbyde vores kunder specialistviden og den bedste service", siger Jan Lund Pedersen, der er administrerende direktør i ICS. 

Bravida oplyser, at købet er betinget af Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens godkendelse.  

- MGC

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

05.02.2026Installator.dk

Varmepumpeindustrien forventer fortsat vækst i 2026: “Vi kan nå op mod 20.000 anlæg”

03.02.2026Installator.dk

Daikin åbner nyt uddannelses- og oplevelsescenter i Fredericia

30.01.2026Installator.dk

Varmepumpepuljen åbner igen - med forhøjet tilskud

28.01.2026PipeLink Aps

Sponseret

Information om vores nye forstærkede PEXrør.

27.01.2026BRUGG Denmark A/S

Sponseret

Effektivitet starter under jorden

26.01.2026Installator.dk

Varmepumpesalget steg 65 procent i 2025

20.01.2026Guldager A/S

Sponseret

360° vandbehandling til fjernvarmen

12.01.2026KUDSK Service

Sponseret

Vinteren kommer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026