Bravida køber KT Electric

Bravida Danmark A/S har indgået aftale om køb af KT Elektric A/S. Med købet styrker Bravida tilstedeværelsen i Aalborg og Storkøbenhavn med kompetencer inden for el-service, el-entrepriser og bygningsautomatik. Virksomheden beskæftiger cirka 250 medarbejdere og omsatte i 2021 for 268 MDKK.

Forudsat at Konkurrence og Forbrugerstyrelsens godkendelse opnås forventes det, at integrationen af virksomheden over i Bravida Danmark A/S officielt sker den 1. september 2022. Foto: Bravida.

Med lokal tilstedeværelse og kompetencer inden for service og entrepriser er opkøbet helt i tråd med Bravidas vækststrategi. KT Elektric A/S blev stiftet i 1976 og har dermed mange års erfaring inden for el- og automationsopgaver, herunder med kompetenceområderne service, automation, bygningsautomatik, industri, installation og nybygningsopgaver samt større el- og teknikentrepriseopgaver over hele Danmark.

Adm. direktør hos Bravida Danmark, Johnny Hey siger:

”KT Elektric A/S er kendt for at have et rigtig godt omdømme i markedet med en meget kompetent og loyal medarbejderstab. KT Elektric besidder stærke projektkompetencer med langvarige relationer til kunderne, og så har de en stærk serviceforankring i Aalborg-området, hvor Bravida er knap så toneangivende. Samtidig har de evnet at udvikle deres CTS-kompetencer og kunder betydeligt de seneste år, hvilket harmonerer rigtig meget med Bravidas store ambitioner på dette område. Jeg ser frem til, at vi i fællesskab kan opbygge en endnu stærkere forretning og skabe yderligere fordele for både kunder og medarbejdere.”

LÆS OGSÅ: Årelang udsultning har mærket erhvervsskolerne

Direktør og ejer af KT Elektric, Claus Larsen, siger:

”Med KT Elektrics positive udvikling og vækst på alle områder gennem den seneste årrække, har vi efter henvendelsen fra Bravida vurderet, at den bedste løsning for virksomheden og vores medarbejdere er at tage det næste skridt og se langsigtet på virksomhedens fortsatte udvikling. Vi glæder os over, at der er fundet et godt match, og jeg er overbevist om at købet både vil blive til glæde for virksomheden, medarbejderne og vores eksisterende kunder i KT, der nu tillige får adgang til Bravidas mange kompetencer og services.”

Forudsat at Konkurrence og Forbrugerstyrelsens godkendelse opnås forventes det, at integrationen af virksomheden over i Bravida Danmark A/S officielt sker den 1. september 2022, hvor efter KT Elektric A/S løbende vil blive indpasset i Bravida Danmarks samlede forretning, hvilket i praksis betyder at virksomheden indtil videre fortsætter på uændrede vilkår under nuværende navn.

Købet er betinget af Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens godkendelse.

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

18.11.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Datainterfaces til styretavler og komponenter

17.11.2025Installator.dk

Trods enklere regler tøver kommuner fortsat

17.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

Alcadon har sat hak ved det første...

14.11.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

State-of-the-art sikringssystemer på et af verdens mest moderne museer

14.11.2025RN Solutions ApS

Sponseret

Lysprojekter i forandring: Nye trends gør arbejdet lettere for elinstallatøren

14.11.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Softwareopdatering til AC ladecontrollere: omfattende cyber security funktioner

13.11.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Skab lys i mørket med LED belysning

12.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Projekt: Med fiber er der mere at vinde end bare høj hastighed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.11.2025

Sted

Online + classroom

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Få en gennemgang af DS 447:2021, så du er opdateret på normen for ventilation og ventilationssystemer i alle typer bygninger beregnet til ophold af mennesker.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden DS 21001:2025 – Ledelsessystemer for jernbanesikkerhed

Standarden DS 21001 for jernbanesikkerhed er blevet opdateret og udkommer nu i en 2025-version. På dette 1-dagskursus præsenteres den nye standard og de væsentligste forskelle til versionen fra 2020.

Dato

20.11.2025

Tid

09:00

Sted

Banedanmark, Fredericia

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart