Årelang udsultning har mærket erhvervsskolerne

TEKNIQ Arbejdsgiverne bakker op om den kritik, en række erhvervsskoleelever har rejst af forholdene på mange erhvervsskoler. Manglende investeringer i både fysiske rammer og undervisningskompetencer gør det svært at tiltrække flere unge til uddannelserne.

Tina Voldby peger på, at det generelle billede af erhvervsskolerne som nedslidte og pressede gør det svært at tiltrække flere unge til uddannelserne. Foto: Arkivfoto.

Det kniber gevaldigt med undervisningsforholdene på mange erhvervsskoler. Det er i dag blevet understreget af en lang række erhvervsskoleelever. Og hos landets tredjestørste arbejdsgiver- og brancheorganisation, TEKNIQ Arbejdsgiverne, genkender man kritikken.

”Det er resultatet af mange års gradvis økonomisk udsultning af erhvervsskolerne, som kommer til udtryk. Vi har længe efterlyst større investeringer i både de fysiske rammer, udstyr og lærernes kompetencer – ikke mindst på det digitale område. Men hidtil har det desværre været småt med konkrete og markante tiltag,” siger Tina Voldby, underdirektør hos TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Hun peger på, at det generelle billede af erhvervsskolerne som nedslidte og pressede gør det svært at tiltrække flere unge til uddannelserne.

LÆS OGSÅ: Månedens udfordring: Installatører kan bidrage kæmpestort til energioptimering

Antallet af afgangselever er faldet

”I 2021 var der 19,9 procent af folkeskolens afgangselever, som søgte ind på en erhvervsuddannelse. Og denne andel er faldet siden 2000. Det til trods for, at vi har haft et erklæret mål om, at tallet i 2020 skulle være på 25 procent – og 30 procent i 2025,” siger Tina Voldby og uddyber:

”Derfor er det også katastrofalt, at vi nu igen skal høre historier om skoler, hvor der eksempelvis er mangel på udstyr, eller at det regner ind, mens eleverne forsøger at forberede sig på deres fremtidige rolle i spidsen for den teknologiske og grønne udvikling.”

Hun opfordrer samtidig til, at man fra politisk side også arbejder for at klæde både skoler og undervisere på til en mere digital virkelighed.

LÆS OGSÅ: Forbrugerne ønsker en plast-fri fremtid

”Der er brug for investering i teknisk/faglig opkvalificering af faglærerne, i ny teknologi og udstyr samt på nogen skoler modernisering af lokaler. Derfor kære politikere: Lyt nu til de unge og lad os få erhvervsuddannelser i verdensklasse,” siger Tina Voldby.

-AKJ

Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

22.10.2025Installator.dk

Hver femte dansker arbejder sort – staten går glip af 14 mia.

22.10.2025Koble ApS

Sponseret

Fælles rekrutteringsindsats skal tiltrække flere kvalificerede medarbejdere

21.10.2025Geovent

Sponseret

En dag med dialog, refleksion og fælles retning hos Geovent

21.10.2025Lan-com A/S

Sponseret

Bogholder / kontorassistent (ca. 25 timer om ugen)

21.10.2025KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

21.10.2025Installator.dk

Ny aftale skal accelerere udbygningen af sol og vind på land

20.10.2025Installator.dk

EU sætter slutdato for russisk gas

20.10.2025Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle