Combi-varmeanlæg med enorme energibesparelser

SabetoFLEX® har udviklet et produkt med et meget stort potentiale – et combi-varmeanlæg, der sætter helt nye standarder for energiforbrug. Ejeren af det lille firma er vvs-installatør Per Poulsen, som har lagt hele firmaet an på miljørigtige løsninger.

Af Kristina Øby Pedersen

Combi-varmeanlægget er så effektivt, at det kan revolutionere hele området inden for sol- og jordvarme kombineret med køl og ventilation. På basis af solvarme, jordvarme og et ventilationsanlæg, forsyner combi-anlægget huset med varmt vand, varme og et godt ventileret indeklima. Solens stråler bevirker, at man får ca. 35 procent gratis varme og varmt vand, hvilket yderligere er med til at reducere det samlede årlige elforbrug til blot 13 procent af omkostningerne ved for eksempel et gasfyr.

Energimaskinen
Vedvarende energiformer som sol- og jordvarme leverer hovedparten af energien til combivarmeanlægget, som består af et ventilationsanlæg, en varmtvandstank og et superintelligent energistyringssystem. Det nye anlæg bygger på allerede kendte og velgennemprøvede principper og teknologier, der er sat sammen og fungerer på en helt ny måde. Styringsboksen er selve hjernen. Med den er det nemt at styre og overvåge det internetbaserede combivarmeanlæg. Det betyder, at forbrugeren selv fra en computer med internetopkobling, kan justere og overvåge sit anlæg overalt på kloden. Det er ikke uden grund, at anlæggets opfinder direktør Per Poulsen, SabetoFLEX®, kalder det en energimaskine.

Investering i fremtiden
Der er rigtig mange penge at spare ved at investere i fremtiden. Ved køb af blot 1,3 kWh el er det med combivarmeanlægget muligt at producere ikke mindre end 10 kW energi i et gennemsnitsparcelhus. Med andre ord, hvorfor nøjes med 13%, når man kan få 100% for samme pris. Anlægget, der skræddersys efter ønsker og behov, koster normalt 25-30.000 kr. mere end et normalt anlæg til et nyt hus. Men med en årlig energibesparelse på kr. 7-8.000, er investeringen tjent hjem på blot fire til fem år. Er huset i dag opvarmet med olie, naturgas, el eller træpiller, er besparelsen endnu større, og forrentningen endnu hurtigere. I disse tal er den positive effekt på klima og miljø ikke medregnet.

Combivarme-anlægget fra SabetoFLEX® består af:

- 8 m² solvarmefanger
- 6 kW jordvarmeanlæg (frekvensreguleret)
- Ventilationsanlæg (300 m³/h)
- Varmtvandstank (300 liter)
- Superintelligent energistyring med mulighed for internetopkobling
- Køleflade til indbygning i ventilationsanlæg (1-1,5 kWh)

Varme, varmt vand og aircondition
Ud over varme og varmt vand sikrer anlæggets ventilation et godt indeklima (aircondition). Den indbyggede køleflade giver desuden mulighed for indblæsning af 17° svalende luft – en god funktion på en lun sommerdag og så er den tilmed gratis.

Netop kølemuligheden er ifølge Per Poulsen vigtig i eksportsammenhæng, for set på globalt plan er behovet for køling større end behovet for opvarmning.

De første anlæg er i gang
”Vi satte det første anlæg op for et års tid siden, og indtil videre har vi ordrer frem til nytår. Vi er nu i gang med at etablere samarbejder med typehusfirmaer og arkitekter. Dem vi hidtil har samarbejdet med var arkitekter, som havde projekteret klasse 2 lavenergihuse, med installationen af vores anlæg kunne de opgraderes til klasse 1,” siger han. Anlægget koster lidt mere end en gaskedel, men til gengæld kan man spare på isoleringen.

Ny teknologi gjorde det muligt
Egentlig er anlægget ikke en ny idé. Per Poulsen stiftede i sin tid Salling VVS, hvor de første forsøg for adskillige år siden blev gjort.

”Dengang forsøgte vi at opbygge et tilsvarende system, men styringen fyldte en hel garage, så vi blev enige om, at vi var nødt til at vente til der kom en nyere teknologi, det gjorde vi så, og i dag kan det være i en madkasse,” siger han.
I virkeligheden er der jo ikke ret meget, der er nyt. Komponenterne eksisterede i forvejen, vi har bare sat dem sammen på en ny måde. Det eneste nye er to ventiler, fire rør og en styring der kan noget, der aldrig er set før."

På vej mod plus-huset
Per Poulsen stopper dog ikke her. ”For øjeblikket er vi i gang med at udvikle en ”usynlig” vindmølle,” siger han og uddyber. ”Folk beklager sig altid over, at de ikke kan lide at se på vindmøller, så nu vil vi fremstille én, der kan se ud som en integreret del af bygningen, og så har vi et plus-hus.”

Klima og miljø er i det hele taget emner, som optager Sabetoflex. Derfor har Per Poulsen også i adskillige sammenhænge optrådt som energirådgiver.

”Hvis man vil spare energi når man kører på arbejde, så køber man jo ikke en bil med lastbilmotor, men i virkeligheden er det sådan 80-90 procent af varmeanlæggene fungerer. Det ville i virkeligheden være nemt at spare store mængder af energi, siger han og slutter: ”Så gå da ud og skru på de rigtige knapper, så det virker.”

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

24.04.2025Installator.dk

Klimaministeren overlevede mistillidsafstemning

23.04.2025Installator.dk

Tidligere ledelse i skandaleramt forsyningsselskab stævnes

23.04.2025Geberit A/S

Sponseret

VVS’25 byder på nyt fokus og en opgradering af en gammel klassiker

23.04.2025Wexøe A/S

Sponseret

Udnævnelse Mikkel Mikaelsen - fokus på øget værdiskabelse og nye stærke koncepter.

22.04.2025Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

22.04.2025Installator.dk

Wavin lancerer Take-Back service af plastrør

22.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmepumper - VE-installatør

Vil du være VE-installatør af varmepumper? KEA får dig klar til godkendelse.

Dato

25.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen

På faget Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen lærer du at vurdere byggesagens juridiske problemstillinger på baggrund af en juridisk granskning og kunne formidle disse til byggesagens samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Ringsted)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

29.04.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Ringsted, Nørretorv 57, 4100 Ringsted

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmeinstallation bolig

Lær at håndtere arbejdet på mindre varmeanlæg med tilhørende automatik.

Dato

30.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning