Coronakrisen rammer installationsbranchen hårdt

Danske el- og VVS-installationsvirksomheder mærker mere end den øvrige bygge- og anlægsbranche, hvordan virusudbruddet påvirker omsætningen og den daglige drift. Det afslører en ny opgørelse.

Undersøgelsen viser, at cirka halvdelen af installationsvirksomhederne i branchen føler sig delvist, eller meget påvirkede af coronakrisen. .

Danmarks Statistik har netop udgivet en række opgørelser, der viser, hvordan coronaepidemien påvirker de forskellige brancher i det danske erhvervsliv. Og installationsbranchen kan endvidere tydeligt mærke de konsekvenser, som virussen har forårsaget. 

Tallene fra Danmarks Statistik viser således, at tre ud af fire virksomheder i installationsbranchen oplever, at omsætningen er blevet reduceret. 58 procent af elinstallationsvirksomhederne oplever en nedgang i omsætningen på 0 til 25 procent, mens 23 procent oplever en endnu større nedgang. 

For VVS- og blikkenslagervirksomhederne er det 50 procent, der oplever en nedgang i omsætningen på 0 til 25 procent, mens 26 procent oplever et mere markant fald. 

Læs også: Beskæftigelsen i installationsbranchen går nedad

”Tallene stemmer overens med Tekniq Arbejdsgivernes egen medlemsundersøgelse og tegner et tydeligt billede af en branche, som er under pres. Selvom det selvfølgelig er bedre at bevare 75 procent af omsætningen end slet ikke at have nogen omsætning, så er der ingen tvivl om, at installationsbranchen er hårdt ramt af følgerne af coronaepidemien”, siger Maria Schougaard Berntsen, cheføkonom i Tekniq Arbejdsgiverne.

Installatørerne har det sværest
Set i forhold til den øvrige bygge- og anlægsbranche, er installationsbranchen den del af branchen, hvor flest rapporterer om, at de er meget eller noget påvirkede af de inden- og udenlandske restriktioner.

Omkring halvdelen af installationsbranchen føler sig meget eller noget påvirket, hvor det til sammenligning gælder for 19 procent af anlægsentreprenørerne eller 31 procent af virksomhederne indenfor tømrer- og bygningsvirksomhederne.

”Selvom installationsvirksomhederne for nuværende forsøger at klare sig igennem krisen med hjemsendelser, afvikling af ferie og måske afskedigelser, så er det klart, at man som virksomhed ikke kan tåle at være i denne situation for længe”, siger Maria Schougaard Berntsen og uddyber:

Læs også: Brancheorganisation: Bedre sent end aldrig for erhvervsskoleeleverne

”Derfor er der brug for at øge den økonomiske aktivitet i det danske samfund, så der kan komme fuld gang i forretningen igen. Det gælder ikke kun i installationsbranchen men hele vejen rundt. For når der er stor usikkerhed i erhvervslivet eller hos forbrugerne, så er man også mere forbeholden overfor at investere i eksempelvis nyt digitalt udstyr i produktionshallen eller en ny varmepumpe til privatboligen”.

Der er tale om de første tal fra Danmarks Statistik, som beskriver virksomhedernes egen situation, siden coronakrisen tog fart, og statsministeren på et pressemøde den 11. marts delvist lukkede landet ned.

- HCL

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Inspectly ApS

Sponseret

Håndtér din DS1140-dokumentation digitalt 📝

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

Direktør advarer: Millionprojekter kan gå tabt ved længere elnet-pause

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens