Coronakrisen rammer installationsbranchen hårdt

Danske el- og VVS-installationsvirksomheder mærker mere end den øvrige bygge- og anlægsbranche, hvordan virusudbruddet påvirker omsætningen og den daglige drift. Det afslører en ny opgørelse.

Undersøgelsen viser, at cirka halvdelen af installationsvirksomhederne i branchen føler sig delvist, eller meget påvirkede af coronakrisen. .

Danmarks Statistik har netop udgivet en række opgørelser, der viser, hvordan coronaepidemien påvirker de forskellige brancher i det danske erhvervsliv. Og installationsbranchen kan endvidere tydeligt mærke de konsekvenser, som virussen har forårsaget. 

Tallene fra Danmarks Statistik viser således, at tre ud af fire virksomheder i installationsbranchen oplever, at omsætningen er blevet reduceret. 58 procent af elinstallationsvirksomhederne oplever en nedgang i omsætningen på 0 til 25 procent, mens 23 procent oplever en endnu større nedgang. 

For VVS- og blikkenslagervirksomhederne er det 50 procent, der oplever en nedgang i omsætningen på 0 til 25 procent, mens 26 procent oplever et mere markant fald. 

Læs også: Beskæftigelsen i installationsbranchen går nedad

”Tallene stemmer overens med Tekniq Arbejdsgivernes egen medlemsundersøgelse og tegner et tydeligt billede af en branche, som er under pres. Selvom det selvfølgelig er bedre at bevare 75 procent af omsætningen end slet ikke at have nogen omsætning, så er der ingen tvivl om, at installationsbranchen er hårdt ramt af følgerne af coronaepidemien”, siger Maria Schougaard Berntsen, cheføkonom i Tekniq Arbejdsgiverne.

Installatørerne har det sværest
Set i forhold til den øvrige bygge- og anlægsbranche, er installationsbranchen den del af branchen, hvor flest rapporterer om, at de er meget eller noget påvirkede af de inden- og udenlandske restriktioner.

Omkring halvdelen af installationsbranchen føler sig meget eller noget påvirket, hvor det til sammenligning gælder for 19 procent af anlægsentreprenørerne eller 31 procent af virksomhederne indenfor tømrer- og bygningsvirksomhederne.

”Selvom installationsvirksomhederne for nuværende forsøger at klare sig igennem krisen med hjemsendelser, afvikling af ferie og måske afskedigelser, så er det klart, at man som virksomhed ikke kan tåle at være i denne situation for længe”, siger Maria Schougaard Berntsen og uddyber:

Læs også: Brancheorganisation: Bedre sent end aldrig for erhvervsskoleeleverne

”Derfor er der brug for at øge den økonomiske aktivitet i det danske samfund, så der kan komme fuld gang i forretningen igen. Det gælder ikke kun i installationsbranchen men hele vejen rundt. For når der er stor usikkerhed i erhvervslivet eller hos forbrugerne, så er man også mere forbeholden overfor at investere i eksempelvis nyt digitalt udstyr i produktionshallen eller en ny varmepumpe til privatboligen”.

Der er tale om de første tal fra Danmarks Statistik, som beskriver virksomhedernes egen situation, siden coronakrisen tog fart, og statsministeren på et pressemøde den 11. marts delvist lukkede landet ned.

- HCL

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geberit A/S

Sponseret

Geberit er gået på TV: Vil have forbrugerne i tale

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Installator.dk

August gav højeste elpriser siden energikrisen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - dag

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup