Damixa får ny adresse i Odense

FM Mattsson Mora Group Danmark, også kendt som Damixa, flytter i slutningen af 2020 til et nyt erhvervslejemål i det sydvestlige Odense.

”Flytningen vil ikke påvirke vores leveringsevne. Vi har fokus på at bevare det høje serviceniveau, som Damixa er kendt for”, siger Henrik Egelund, adm. direktør og product supply director i FM Mattsson Mora Group Danmark. PR-foto. .

Armaturproducenten FM Mattsson Mora Group Danmark, også kendt som Damixa, flytter i fjerde kvartal af 2020 til nye lokaler i Odense SV.

Virksomheden har hidtil haft hovedsæde på Østbirkvej 2 i Odense NØ, men vinker nu farvel til de historiske bygninger, da det nuværende lejemål udløber.  

”Det har været afgørende for os, at virksomheden bliver i Odense. Nu siger vi farvel til de bygninger, der har huset Damixa siden 1968 og flytter til et moderne hus, der passer bedre til vores fremtidige fokus og aktiviteter i FM Mattsson Mora Group Danmark”, siger Henrik Egelund, adm. direktør og product supply director i FM Mattsson Mora Group Danmark.

Armaturproducenten får med sin nye adresse på 4.000 kvadratmeter en central beliggenhed med optimale tilkørselsforhold for samarbejdspartnere og medarbejdere, oplyser Henrik Egelund, der desuden understreger, at flytningen ikke kommer til at påvirke kundernes serviceoplevelse.

Læs også: Panasonic flytter produktionen af varmepumper til Europa

”Flytningen vil ikke påvirke vores leveringsevne. Vi har fokus på at bevare det høje serviceniveau, som Damixa er kendt for”, siger Henrik Egelund.

Det nye hovedsæde i Odense SV giver desuden mulighed for at styrke brand, produktudvikling og distribution til det nordeuropæiske marked, lyder vurderingen.  

I forlængelse af flytningen overvejes det at lukke montageafdelingen. Salgskontoret og showroomet i Brøndby vil ikke blive berørt.

- HL

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S klar med fibertester, der tester op til 24 fibre på ét sekund

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Installator.dk

Batterier løfter 63 A nettilslutning til 360 kW ladekapacitet

Installator.dk

Direktør stopper i kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Installator.dk

Energinet vil i dialog med batteribranchen om nye netprodukter

Installator.dk

Daikin vil være blandt markedslederne på varmepumper om tre år

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Vandværksmesse i Fredericia

Riv en dag ud af kalenderen og få ny viden med hjem på Danske Vandværkers fagmesse.

Dato

02.10.2026

Tid

08:30

Sted

MESSE C, Fredericia

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Kolding)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 - Virtuelt kursus

Bliv opdateret i DS/HD 60364 og Installationsbekendtgørelsen med et virtuelt kursus i standardsamlingen.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt