Danmark har fire sidestillede godkendelser for vandbehandling

Anlæg til behandling af drikkevand er meget udbredte i Danmark, hvor mange dele af landet byder på meget kalk i vandet. Anlæggene skal godkendes, og i Danmark kan leverandører vælge mellem fire godkendelser, der anvender forskellige metoder. Én aktør stiller spørgsmålstegn ved om, det er smart.

”Vi synes ikke bekendtgørelsen er tilstrækkelig. Den dækker både vandhanearmaturer og vandbehandlingsanlæg, og det er meget forskellige ting. Vandbehandling kræver meget mere vurdering og skal efter vores mening leve op til strengere krav”, fortæller Mads Maymann Jørgensen. Foto: BTW Danmark..

Drikkevand er naturligvis en følsom størrelse, hvor sikkerhed, sundhed og kvalitet spiller en hovedrolle. Der er derfor helt specifikke krav til byggevarer i kontakt med drikkevand. Vandbehandlingsanlæg og -løsninger skal være godkendte, så forbrugere kan være sikre på, at anlæggene ikke afgiver skadelige stoffer eller skaber sundhedsrisici.

Bekendtgørelsen BEK nr. 1007 af 29/06/2016 handler om markedsføring og salg af byggevarer i kontakt med drikkevand. Den fastsætter, ’at byggevarerne kan markedsføres og sælges, hvis det kan dokumenteres, at byggevaren som helhed eller de vandberørte delkomponenter, som byggevaren består af, er godkendt’ med en af følgende:

• GDV-ordning.
• Tysk DVGW-certifikat.
• Hollandsk ATA-godkendelse/The KIWA Water Mark.
• Svensk typegodkendelse af enten RISE eller KIWA Sverige.
Se kilde.

Den ansvarlige myndighed er Bolig- og Planstyrelsen, som på hjemmesiden oplyser, at bekendtgørelsen er ’under fornyet eftersyn’.

Læs også: Kendt kro åbner med ny bæredygtig sanitet

Det er æbler og pærer
Mads Maymann Jørgensen er salgsdirektør for en af Danmarks største leverandører af vandbehandlingsløsninger BWT Danmark, og han ser frem til ændringer i godkendelsesbilledet.

”Vi synes ikke bekendtgørelsen er tilstrækkelig. Den dækker både vandhanearmaturer og vandbehandlingsanlæg, og det er meget forskellige ting. Vandbehandling kræver meget mere vurdering og skal efter vores mening leve op til strengere krav”, fortæller han og tilføjer:

”De fire godkendelsesordninger er ret forskellige, og det betyder, at æbler bliver sammenlignet med pærer. Vi mener ikke, at brugere af løsningerne kan ikke være sikre på en sikker løsning – og for os som leverandør er det meget svært at kommunikere forskellen på ’æblerne’ og ’pærerne’. Mange installatører og forbrugere tror, alt er fint. Men det mener vi ikke, det er”.

”De fire godkendelsesordninger er ret forskellige, og det betyder, at æbler bliver sammenlignet med pærer”, fortæller Mads Maymann Jørgensen. Foto: BTW Danmark..

Danmark har laveste standard i EU
Mads Maymann Jørgensen mener, at Danmark siden bekendtgørelsen blev indført i 2016 har haft den laveste standard i EU, og han oplever mange udfordringer på markeder for vandbehandling.
Han oplever en del blødgøringsanlæg på markedet, der for eksempel:

• Kun har gennemgået en materialetest og for eksempel ikke en bakteriologisk test.
• Ikke har desinfektion indbygget.
• Har meget stor dødvolumen, som giver stagnation i vandet, der øger risiko for bakteriedannelse.

Læs også: Det bæredygtige badeværelse handler meget om laaanngg levetid

Han uddyber: ”Flere anlæg er rent hydraulisk drevet, og de er ulovlige på det tyske marked. I Tyskland har man skærpede krav i forhold til EU's basisnorm på fire hovedpunkter: Automatisk desinfektion, automatisk regeneration ved stilstand, en anbefaling for hvor stor dødvolumen et blødgøringsanlæg til en enkeltfamilie op til fem personer bør have og en bakteriologisk test. Vi mener, der er behov for lignende skærpelser af den danske godkendelsesordning”.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Denne artikel er del af et tema:

Tema om vandbehandling 2023

Relateret indhold

25.06.2025Purus

Sponseret

Miljødeklarationer med livscyklusperspektiv

23.06.2025TOTO

Sponseret

Skal du spules bagi?

17.06.2025Ordrestyring.dk

Sponseret

KUNDECASE: Øresund VVS

17.06.2025Brødrene Dahl A/S

Sponseret

En kuglehane er da ikke bare en kuglehane!

16.06.2025Minimax Danmark

Sponseret

Hvem har 40 års erfaring i ryggen?

13.06.2025Installator.dk

VVS-kæde styrker uddannelsesindsatsen

12.06.2025PETTINAROLI A/S

Sponseret

Nyt fleksibelt bundmodul fra Pettinaroli

09.06.2025TOTO

Sponseret

Hvordan påvirker sanitet forbruget i hverdagen?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
ECIT Consulting A/S
Webinar
Effektiv dokumentation af processer med Page Scripting i Microsoft Business Central

ECIT inviterer dig til et informativt webinar, hvor vi præsenterer den nye Page Scripting funktion i Microsoft Business Central. Lær, hvordan du kan bruge denne funktion til at dokumentere og teste dine forretningsprocesser effektivt, sikre kontinuerlig drift og undgå nedetid ved implementering af nye opdateringer.

Dato

09.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

26.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup