Dansk Byggeri roser regeringens klimahandlingsplan

Første del af regeringens klimahandlingsplan falder i god jord hos Dansk Byggeri. Initiativer, der vil gøre bygninger mere energi- og klimavenlige, bedre energimærker og udbygning af fjernvarme er alt sammen noget, erhvervsorganisationen nikker til.

Regeringens klimahandlingsplan vil give fjernvarmeselskaber lov til at grave fjernvarmerør ned, hvor der nu er naturgas..

Udskiftning af olie- og gasfyr til varmepumper og fjernvarme er en af de måder, regeringen vil gøre boliger og bygninger mere klimavenlige. Det skal ske ved at give tilskud til udskiftning og samtidig gøre det relativt billigere at bruge grøn energi. Overordnet set falder dette i god jord hos brancheorganisationen Dansk Byggeri. 

“Det er godt, at regeringen vil udfase de forurenende olie- og gasfyr. Men det er vigtigt, at man samtidig sørger for, at bygningerne bliver isoleret bedre, så man ikke fyrer for gråspurvene. Derfor bør alle boliger og bygninger løftes op til en god isoleringsstandard, så den grønne opstilling bliver billigere. Der er god økonomi i at spare på energien også selv om den er grøn”, siger direktør Michael H. Nielsen, Dansk Byggeri.

I udspillet vil regeringen stille nye krav om energibesparelser i statens bygninger. Men Dansk Byggeri savner tilsvarende krav til kommunernes og regionernes bygninger.

“Det er for uambitiøst kun at fokusere på statens forholdsvis lille andel af de offentlige bygninger. En af de klare anbefalinger fra Klimapartnerskabet for bygge- og anlægssektoren er netop, at man bør stille de samme krav til kommuner og regioner, så for eksempel skoler, institutioner og hospitaler bliver energirenoveret i et hurtigere tempo”, siger Michael H. Nielsen.

Digitale energimærkninger og gode fjernvarmeforhold
Dansk Byggeri har længe ønsket bedre og mere dynamiske energimærker, det imødekommer regeringen. Det har de så tilsyneladende efterkommet. 

“Regeringen lægger op til energimærker, der som noget nyt indeholder oplysninger om boligernes og bygningernes indeklima og er knyttet op på en samlet digital platform. Hvis man ad den vej kan sørge for, at systemet løbende opdaterer energimærket, når husene bliver forbedret, får vi et brugbart værktøj, som både ejere, håndværkere og långivere kan bruge aktivt”, siger direktøren.

Læs også: Dansk Byggeri: Renovering af almene boliger gavner lejere, virksomheder og klimaet

Står det til regeringen får fjernvarmeselskaberne lov til grave flere fjernvarmerør ned i områder, hvor der i dag er naturgas. De mere lempelige regler vil gøre det nemmere at udnytte overskudsvarme fra for eksempel datacentre til at producere fjernvarme.

Michael H. Nielsen understreger, at lempelserne er nødvendige skridt hen imod udfasning af naturgas som opvarmning. Det er godt for boligejerne og klimaet samtidig med at det skaber nye lokale grønne arbejdspladser, påpeger han.

- HCL

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Installator.dk

Elpriser sender tarifferne op til nytår

Installator.dk

Energinet vil frigøre op mod 5 GW med nye adgangsregler til elnettet

Installator.dk

InstallatørGruppen øger omsætningen markant – men overskudsgraden falder

Installator.dk

Varmepumpesalget stiger markant – men det er ikke de tilskudsberettigede, der trækker læsset

Installator.dk

Caverion vinder højspændingsordre til 67 millioner kroner

Installator.dk

Energinet kræver 150 millioner efter ulovligt prissamarbejde

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Digitale forretningsstrategier og -modeller

Vil du have bedre forståelse for digital transformation og digitale strategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at vurdere og definere digitale forretningsstrategier, der skaber værdi for din virksomhed.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Roskilde)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Roskilde Park, Ved Ringen 2, 4000 Roskilde

Luxtek ApS
Kursus
Certificeringskursus i KNX

Få en officiel KNX-certificering hos Luxtek

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Maglebjergvej 13, 2800 Kgs. Lyngby

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

04.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut i Taastrup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup