Dansk lys-iværksætter får million-indsprøjtning

Vækstfonden giver den danske iværksættervirksomhed LED iBond en kapitalindsprøjtning på et tocifret millionbeløb.

Den danske iværksættervirksomhed LED iBond har fået et tocifret millionbeløb af Vækstfonden. Pengene skal bruges til at udrulle virksomhedens løsninger internationalt, skriver børsen.dk.

Læs også: Esbjerg Kommune satser stort på LED

Virksomheden har en patenteret model, der kan indbygge LED-lysdioder i aluminiumsplader. Og det betyder, at produkterne både er mindre pladskrævende og mere fleksible end konkurrenternes, lyder det fra LED iBond.

Samtidig har virksomhedens lysdioder en længere levetid – på op til 50 procent – da belysningen ikke kræver yderligere køling, som er tilfældet for mange lignende produkter.

”LED iBonds produkter er unikke og rammer en stigende efterspørgsel på fleksible LED-løsninger hos arkitekter, designere og bygningsingeniører. Markedspotentialet er stort, og vi glæder os til at følge virksomheden i de kommende år”, siger Stig Poulsen, partner og områdedirektør i Vækstfondens afdeling for direkte investeringer, VF Venture, til børsen.dk.

For LED iBond betyder kapitalindskuddet, at virksomheden har mulighed for at realisere sin internationale ”roll-out-plan”.

Læs også: Københavns Kommune installerer 10.000 LED-gadelamper

Virksomheden har allerede distributionsaftaler i Europa, Mellemøsten og Asien, og nu er målet at få endnu flere aftaler.

-SSM

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

16.04.2025Eaton Electric Danmark

Sponseret

Eaton præsenterer intelligente energiløsninger på Elfack 2025

16.04.2025Installator.dk

Elafgiftsberegning ændres: Større regninger på vej i starten af året

15.04.2025Alcadon ApS

Sponseret

Vi holder ferie - og stadig åbent 24/7

15.04.2025Installator.dk

Solceller og elbiler: Løsning på vej – men den har lange udsigter

14.04.2025Alcadon ApS

Sponseret

Brian, Peter og Niels vidste det: Ægget var på side 20!

11.04.2025Installator.dk

Ahlsell Danmark i nyt samarbejde om elkomponenter

11.04.2025Installator.dk

Norsk beslutning kan udfordre forsyningssikkerheden

11.04.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Sikre forbindelser til energilagringssystemer

Jobmarked

Se alle

DR

Tekniker til DR Ejendomme & Service i Aarhus

I DR er vi lige nu på udkig efter en tekniker, der har lyst til at arbejde med drift og vedligehold af DRs bygning i Aarhus. Huset rummer mange spændende aktiviteter, og du vil som tekniker få mulighed for faglig udvikling og en varierende hverdag, hvor du vil prøve kræfter med omfattende teknik, herunder ventilation, køl, CTS, elforsyning, generatorer og UPS-anlæg.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

25.05.2025

Vølund Varmeteknik A/S

Bliv Projektansvarlig for fjernvarme

Vølund Varmeteknik A/S står foran en spændende rejse ind på fjernvarmemarkedet og søger nu en teknisk stærk og kommercielt tænkende Projektansvarlig.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

31.05.2025

Nordvestsjællands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser

Bliv faglærer på el-afdelingen i Holbæk

Gør en forskel - vær med til at uddanne fremtidens elektrikere. Da vi har mange ansøgere til vores elektrikeruddannelse på Nordvestsjællands Erhvervs-og Gymnasieuddannelser- NEG, er der fuld fart på. Derfor søger vi nu en ny kollega til vores team af faglærere.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

21.04.2025

Syddansk Erhvervsskole

Faglærere til grundforløb på elektrikeruddannelsen i Odense

Er du en dygtig og erfaren elektriker, er du stolt af dit fag, kan du lære fra dig, og vil du være med til at forme fremtidens elektrikere? Har du samtidig et positivt menneskesyn, og er du klar til at gøre undervisning til din primære profession? Så har vi verdens bedste job til dig!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

19.04.2025

Syddansk Erhvervsskole

To lærere til hovedforløb på VVS-energiuddannelsen, Syddansk Erhvervsskole (Genopslag)

Er du en dygtig og erfaren VVS-håndværker, der har lyst til en helt ny rejse med dit fag? Og kan du give din begejstring videre til elever, der så småt er begyndt at lære faget at kende?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

20.04.2025

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle