Dansk selskab knækker koden til lagring af klimavenlig strøm

Det danske selskab European Energy har opfundet en metode, hvorigennem man kan lagre klimavenlig strøm fra vedvarende energikilder. Metoden kaldes en ”game changer” i energipolitikken.

Danske European Energy har opfundet metoden GigaStorge, hvorigennem det er muligt at gemme klimavenlig strøm fra vedvarende energikilder i store vandbassiner. Metoden løser derfor et stort problem i den grønne omstilling fra kul, gas og olie..

20 meter dybe vandbassiner, som varmes op ved at blive tilsat grøn strøm fra vindmøller eller solceller. Sådan lyder opskriften på den metode, der kan sikre lagring af klimavenlig strøm fra vedvarende energikilder.

Metoden går under navnet ’GigaStorage’ og er opfundet af det danske selskab European Energy, som siden 2004 har udviklet og opført vind- og solcelleparker i 12 europæiske lande.

Læs også: Ny energiteknologi giver billigere varme

European Energy har søgt patent på metoden, som skal løse et af de helt store problemer i den grønne omstilling fra kul, olie og gas – nemlig hvordan man lagrer strøm fra vedvarende energikilder.

”Perspektivet i dette er, at vi hurtigt kan skære ned på de fossile brændsler, som vi stadig gør stor brug af. Det samme gælder den store import af biomasse som flis og andet”, siger Knud-Erik Andersen, som er adm. direktør i European Energy, til bt.dk.

GigaStorage til Esbjerg
Metoden fungerer ved, at strømmen fra vindmøller og solceller sendes gennem varmepumper eller elkedler for at kunne varme vandet i de dybe bassiner op, når elpriserne er lave. Når behovet efterfølgende melder sig, og elpriserne er høje, kan man bruge vandet til fjernvarme.

Som det ser ud nu, bliver Esbjerg formentlig den første by, hvor GigaStorage bliver en realitet om to-tre år. European Energy har nemlig sammen med DTU søgt om støtte til et demonstrationsanlæg i den sydvestjyske by.

Esbjergs 1. viceborgmester og direktør for Din Forsyning, Jesper Frost, mener, at metoden kan blive en ”game changer” i energipolitikken.

Læs også: Højtydende solvarmeanlæg opføres i Havdrup

”Det er rigtig interessant for os i Esbjerg og vil helt sikkert også være det i resten af landet og resten af verden, hvis det lykkes at få systemet kommercialiseret”, siger han til bt.dk.

Esbjerg har i dag så megen varme i overskud, at det indimellem bliver sendt direkte ud i Vadehavet. Det er en faktor, som GigaStorage vil kunne ændre på.

- KLZ

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

12.06.2025Brunata A/S

Sponseret

Når kunstig intelligens taler med dine radiatorer

11.06.2025KUDSK Service

Sponseret

Produktion af 10 megawatt-containere

09.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Hvad holder dig fast i en 50 år gammel automationsmodel?

03.06.2025PETTINAROLI A/S

Sponseret

DynaFlow – ny gulvvarmeshunt med indbygget ”intelligens”

03.06.2025Brunata A/S

Sponseret

Grøn omstilling sætter nye krav til ejendomme

03.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nyt samarbejde gør miljødata let tilgængeligt

26.05.2025Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

21.05.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Offgrid strømstation til sommerhus og strømafbrydelser

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle