Danske hoteller udskifter klassiske toiletter med douchetoiletter

Flere danske hoteller vælger nu at imødekomme udenlandske gæsters toiletvaner ved at skifte de velkendte, klassiske toiletter ud med douchetoiletter med lugtudsugning og mulighed for at blive vasket efter toiletbesøg.

Mange danske hoteller opgraderer på sanitetsfronten. Et af dem er Ruths Hotel i Skagen, der har eksisteret i mere end 100 år. De besluttede sidste efterår, at det var på tide at opgradere toiletterne på hotellets gourmetrestaurant.

Læs også: Træning skal ruste installatører til salg af douchetoiletter

”Vi fokuserer så meget på høj kvalitet alle steder på hotellet, så jeg tænkte, at det var på tide at vi fik bundet sløjfe på den røde tråd og opgraderet vores toiletter”, siger hotellets direktør, Peter Christian Bühlmann Jensen.

I dag har Ruths Hotel tre douchetoiletter fra Geberit, og med bl.a douchefunktion og lugtudsugning – to AquaClean Mera i gourmetrestauranten og et AquaClean Sela på et nyt prøveværelse, der er showcase til hotellets kommende renovering og modernisering.

”Vi får rigtig mange positive tilbagemeldinger. De udenlandske gæster fra især Asien er også meget glade for douchefunktionen, som de kender hjemmefra. Jeg tror, douchetoilettet er en trend, der de kommende år også vil blive mere udbredt i Danmark", siger Peter Christian Bülmann Jensen.

Han fortæller desuden, at hotellet har planer om, at der med renoveringen i december skal installeres douchetoiletter på alle hotellets værelser.

Ruths Hotel er ikke de eneste
Ruths Hotel er ikke alene om at tage de nye toiletter til sig. Også på hotel D’Angleterre, Hotel Vejlefjord, Kurhotel Skodsborg, Hvidbjerg Strand og senest det nye hotel og showroom The Audo i Nordhavn har Geberit installeret douchetoiletter.

”Rigtig mange udenlandske gæster forventer, at de kan bevare den hygiejnestandard, de kender fra douchetoilettet i deres hjemland. Og selvom douchetoilettet stadig er nyt for mange danskere, så er de så småt også begyndt at vænne sig til det”, siger produktchef i Geberit, Per Holleufer, og fortsætter:

”De to elementer tilsammen, har man fået øjnene op for i den danske hotel- og restaurationsbranche”.

Læs også: Geberit og Ifö samles for første gang på VVS'17-messen

Geberit var den første sanitetsvirksomhed til at sælge douchetoiletter i Danmark. Efter et længere tilløb er der nu, ifølge Per Holleufer, for alvor ved at komme gang i salget af douchetoiletter herhjemme.

- JMA

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

16.01.2026Geberit A/S

Sponseret

Én samlet løsning med Geberit WC-system

16.01.2026Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain skifter til genbrugsemballage for at reducere miljøpåvirkningen

14.01.2026Installator.dk

Pæne lønstigninger til VVS´ere i 2025

12.01.2026Brødrene Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl klar til kloakmessen i Fredericia 2026

12.01.2026TOTO

Sponseret

Salget af TOTOs douche-toiletter stiger vildt – nu til 70 mio. enheder

08.01.2026Danfoss Redan A/S

Sponseret

Velkommen til Dan og tillykke til Rasmus

05.01.2026GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Vores velkendte bestseller er blevet endnu bedre: Mød den opgraderede Termix VVX

19.12.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Roth hurtigregulerende gulvvarme - Amager Strandvej

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

20.01.2026

Sted

Herning

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Esbjerg

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

21.01.2026

Sted

Esbjerg

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup