Træning skal ruste installatører til salg af douchetoiletter

Markedet for douchetoiletter er støt stigende, men ikke alle installatører har den nødvendige viden og erfaring til at imødekomme efterspørgslen. Derfor afholder Geberit installatørtræning.

Markedet for douchetoiletter er støt stigende, men ikke alle installatører har den nødvendige viden og erfaring til at imødekomme efterspørgslen. Derfor afholder Geberit AquaClean-installatørtræning, hvor deltagerne kan få viden om og erfaring med produkterne. Foto: Geberit..

Man skal ikke mange år tilbage i tiden før douchetoiletter var en sjældenhed rundt om på de danske badeværelser. I dag er billedet et helt andet. Hos Geberit melder man om stigende salg af producentens douchetoilet-serie med navnet AquaClean, og intet tyder på, at den udvikling vender lige foreløbig.

Læs også: Geberit og Ifö samles for første gang på VVS'17-messen

På trods af douchetoiletternes popularitet er det ikke alle installatører, der har erfaring med salg og montering af et douchetoilet. Derfor afholder Geberit installatørtræning, der har til formål at give installatører viden og erfaring, så de kan imødekomme kundernes stigende interesse for douchetoiletter.

”Selve produkterne er blevet mere avancerede og stiller større krav til mig som installatør. Derfor er det rart at få tips og tricks til korrekt installation. Samtidig er det fedt at prøve nye teknikker af i trygge rammer, hvor det ikke koster dagens omsætning at lave begynderfejl,” fortæller Anders Nyholm fra Bedre Bad, der er blandt de installatører, som har gennemgået installationstræning hos Geberit.

Det er vigtigt for ham at holde sig ajour, og installatørtræningen giver ham mulighed for at have det nye produkt mellem hænderne, inden den første bestilling kommer.

Træning i teknik og salg
Til installatørtræningen handler det ikke kun om de tekniske aspekter. Der er også afsat tid til salgstræning og undervisning i forskellige salgsteknikker for at imødekomme den stigende efterspørgsel. 

”Det kan være grænseoverskridende for VVS-installatører at påtage sig rollen som sælgere. De opfatter sig selv som håndværkere, der løser problemer, men i dag er det forventet, at den moderne håndværker også kan inspirere i forhold til trends og hjælpe med produktvejledning,” siger Bent Knudsen, som er country director hos Geberit i Danmark.

Læs også: Danskerne er klar til moderne VVS-installationer

En del af kurset har fokus på mersalg, hvor installatørerne lærer om, hvordan man kan rådgive kunden til at købe mere eller særlige produkter med større avance.

 - JMA

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Ingen udfasning af gas i private boliger efter 2035

Installator.dk

Aftale sikrer fortsat jernbanefærgedrift mellem Sverige og Tyskland

Installator.dk

Kesko køber Brødrene Dahl i milliardhandel

Installator.dk

Brunata leverer solidt regnskab og fortsætter væksten

Installator.dk

Ny afgørelse presser Odsherred Varme yderligere

Installator.dk

Hastelov på vej om elnettet

Installator.dk

Energinet: Tidsplan for 13 fremrykkes - 7 anlægsprojekter tager længere tid

Installator.dk

Hård start for InstallatørGruppen på børsen

Installator.dk

SIF Gruppen etablerer SIF Energi med fokus på private energikunder

Installator.dk

AURA samler energi- og fiberforretning

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle