Minuttæller skal få hotelgæster til at tage kortere brusebade

Scandic vil hjælpe sine hotelgæster med at mindske deres vandforbrug under bruseren. Det sker ved hjælp af innovativ teknologi og nudging.

På Scandic Jacob Gade-hotellet har brusekabinerne fået installeret Aguardios display og sensor i væggen og loftet. Bag den nye løsning står Aguardio-CEO Thomas Munch-Laursen (t.v.) og Michael Thomsen, hoteldirektør Scandic Jacob Gade. Foto: Scandic..

På Scandic Jacob Gade-hotellet i Vejle er der blevet installeret en sensor og et display med en timer i brusekabinerne på alle hotellets 129 værelser.

Displayet er placeret i øjenhøjde og viser, hvor lang tid gæsten har været i bad. Så snart der tændes for vandet, går timeren i gang. Ambitionen er at tilskynde eller "nudge" gæsten til at blive opmærksom på sit vandforbrug og dermed nedsætte det til gavn for miljøet.

Læs også: Politiskolen vokser, mens vandforbruget falder

Det nye initiativ sker i et samarbejde med den danske start-up-virksomhed Aguardio, der har som mål at hjælpe med at reducere vandforbruget på hoteller igennem teknologiske, innovative løsninger.

”Vi er rigtig glade for det nye samarbejde med Aguardio, som på intelligent vis kan bidrage til at mindske vandforbruget og dermed miljøpåvirkningen. Det er imidlertid stadig helt op til den enkelte gæst at bestemme længden af brusebadet, og hvor meget vand der bruges, hvilket er vigtigt for os”, siger kommunikationschef i Scandic, Daniel Kirchhoff. 

Sensor i brusekabinens loft
Foreløbig er hotellet i Vejle det eneste, der har fået installeret løsningen, men Scandic ser med interesse på resultaterne for at vurdere løsningen på kædens andre 25 hoteller. Det er første gang, at Aguardios løsning testes i så stor skala.

Vandforbrug på hotelværelser

  • Et gennemsnitligt brusebad på et hotel varer +7 minutter
  • Hver tredje gæst sår mere end ni minutter under bruseren
  • Kun hver femte hotelgæst slukker for vandet under indsæbning
  • Aguardios analyser viser, at tiden i brusebadet kan nedsættes med 20 procent, når displayet er installeret

Kilde: Aguardio

Udover displayet, der gør gæsten opmærksom på badetiden og guider til mindre vandforbrug, installeres en sensor i brusekabinens loft. Denne kommunikerer med hotellets wi-fi og aktiverer, når en person kommer ind i brusekabinen, og vandet tændes og slukkes.

Sensorerne gør det muligt at indsamle nyttig viden om vandforbruget på hotellet. Det hjælper Scandic, fordi det på den måde bliver muligt at regulere opvarmningen af vand og dermed reducere energi- og CO2-forbruget. Samtidig tilbyder sensorerne målinger om luftfugtighed og temperatur på de enkelte værelser.

”Aguardio kan hjælpe Scandic med at optimere sin hoteldrift. Vores løsning vil både give Scandic en økonomisk besparelse samtidig med, at den sparer på klodens ressourcer, hvilket matcher begge virksomheders fælles mission perfekt”, siger Thomas Munch-Laursen, CEO & co-founder hos Aguardio.

Læs også: 4.000 hotelværelser i København køles ned med havvand

De første resultater fra hotellet ventes klar i løbet af januar.

- JMA

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Nyuddannede elektrikere og vvs’ere kommer hurtigt i job

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup