Eiland Electric opkøbt af elinstallatørvirksomhed

Elinstallatørvirksomheden Multi-Tech A/S har netop indgået aftale om opkøb af virksomheden Eiland Electric A/S og fordobler dermed sin størrelse lokalt. Eiland Electric A/S fortsætter med nuværende ledelse og eget navn.

Elinstallatørvirksomheden Multi-Tech A/S har netop indgået aftale om opkøb af virksomheden Eiland Electric A/S og fordobler dermed sin størrelse lokalt. Eiland Electric A/S fortsætter med nuværende ledelse og eget navn. Foto: Multi-Tech A/S..

Jens Andersen, Direktør i Eiland Electric A/S, og Ricco Lind Hansen, medejer og direktør i Multi-Tech A/S, ser store perspektiver i aftalen. Ricco Lind Hansen siger følgende om aftalen.

”Eiland Electric er en stærk virksomhed med kompetente medarbejdere, der passer godt ind i den strategi, som Multi-Tech har lagt. Jens Andersen, der er direktør i Eiland Electric, og jeg kender hinanden rigtig godt, og kulturen i de to virksomheder bygger på rigtig mange af de samme værdier. Jeg ser derfor et stort potentiale for at de to virksomheder i fællesskab kan skabe merværdi for vores kunder og medarbejdere”, siger han.

Og netop værdi for kunderne er også et meget vigtigt mål for Jens Andersen, direktør i Eiland Electric.

”Jeg har længe undersøgt muligheder for at udvikle og fremtidssikre Eiland Electric. Ikke mindst af hensyn til mine kompetente medarbejdere. Jeg er helt sikker på, at Multi-Tech og Eiland Electric i fællesskab kan skabe værdi ikke kun for kunder, men også for vores medarbejdere. Vi får helt nye muligheder for at udvikle, uddanne og specialisere vores medarbejdere, når vi er én samlet enhed”, siger han.

Multi-Tech A/S overtager det fulde ejerskab af Eiland Electric A/S, og Jens Andersen fortsætter i sin nuværende rolle som direktør for virksomheden. Eiland Electric som selvstændigt brand fortsætter ligeledes.

Læs også: Ledige inspireres til faglærte uddannelser

”Eiland Electric er en veldrevet virksomhed med en lang historie. Vi ser det kun som en fordel, at virksomheden fortsætter sine gode takter med Jens Andersen i spidsen. Jens og jeg vil i fællesskab stille og roligt se på, hvordan vi bedst muligt udnytter de synergier, stordriftsfordele, med videre, som der ligger i aftalen”, siger Ricco Lind Hansen.

Med opkøbet har Multi-Tech A/S fordoblet sin størrelse lokalt. Virksomheden opererer fortrinsvist i Nordvestsjælland med afdelinger i Holbæk, Kalundborg, Sorø, Hvalsø, Korsør og Højby

- PiB

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

19.12.2025VELTEK

Sponseret

PRESSEMEDDELELSE: EL & TEKNIK 2026 melder udsolgt mindre end 5 måneder før messestart

19.12.2025Installator.dk

Copenhagen Light Festival tænder 45 lysværker i København

19.12.2025Installator.dk

TEKNIQ-direktør: Fleksibel overenskomst var det største i 2025

18.12.2025Installator.dk

Regeringen gå enegang med nyt klimamål på 82 pct.

17.12.2025CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering om innovative gulvløsninger

17.12.2025Installator.dk

Ahlsell Danmark får ny kommerciel direktør

16.12.2025Installator.dk

Energinet henter ny CFO i egne rækker

16.12.2025Geovent

Sponseret

To nye ansigter hos Geovent – hver med deres helt egen rejse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle