Elektrikerlærling sagde stop efter krænkelser

Også fra elektrikernes arbejdspladser er der eksempler på krænkende adfærd med alvorlige konsekvenser for ofrene.

René Gorski, der er fagsekretær i DEF København og som har bistået Vibe Gammelgaard Nielsen, fortæller, at sagen ikke er enestående. Han behandler i øjeblikket tre andre sager om krænkelser. Foto: Fagbladet Elektrikeren. .

Skal man som ’pæn pige’ i elektrikerfaget finde sig i ’kærlige klap’?

Nej, det skal man selvfølgelig ikke! Heller ikke elektrikerlærling Vibe Gammelgaard Nielsen.

Vibe Gammelgaard Nielsen arbejdede på en byggeplads, hvor hun blev udsat for flere grænseoverskridende episoder. Efter flere forgæves forsøg på at råbe virksomhedens ledelse op endte forløbet efter hjælp fra Dansk El-Forbunds (DEF) afdeling København med et forlig mellem virksomheden og lærlingen. Hun har nu fået en ny læreplads, skriver fagbladet Elektrikeren.

Lærlingen Vibe Gammelgaard Nielsen fortæller sin historie, fordi hun håber, at omtalen kan medvirke til, at andre slipper for at opleve det samme som hende.

René Gorski, der er fagsekretær i DEF København og som har bistået Vibe Gammelgaard Nielsen, fortæller, at sagen ikke er enestående. Han behandler i øjeblikket tre andre sager om krænkelser.

Også andre afdelinger i forbundet kan fortælle om eksempler på krænkelser. Her har der både været en dybt alvorlig sag og tilfælde, der er blevet ’taget i opløbet’.

Og både kvinder og mænd rammes af krænkelser i faget. Fra en afdeling lyder meldingen: ”… ens for de tre sager er også, at medlemmerne ikke har ønsket at videreføre sagerne, fordi det er flovt, skamfuldt eller ydmygende – eller fordi de er mænd?”

”Jeg ved godt, der har været og fortsat er nogle håndværkertraditioner eller -kultur – både verbalt og fysisk – som mange af os har været igennem i vores læretid m.m. Det var jo ’bare god værkstedshumor’. Det må vi alle gøre op med nu og have forståelse for, at det hører fortiden til”, fastslår René Gorski.

Læs mere i fagbladet Elektrikeren side 6 – http://mags.otw.dk/danskelforbund/859/6

-CH

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

LAN-COM A/S

Sponseret

LAN-COM A/S vinder Scandinavian Business Awards 2026

Installator.dk

Efterspørgslen på varmepumper stiger – men salget halter efter

Installator.dk

Blackstone investerer milliarder i Eurowind Energy

Installator.dk

Norlys kommer ud af 2025 med milliardtab

Installator.dk

Verdo får trecifret million-tab og sælger ud

Installator.dk

Energi Fyn lander hidtil bedste resultatet

Installator.dk

Grønne energiløsninger - muligheder i en tid med bump på vejen

Installator.dk

Pettinaroli A/S fejrer 50 år i VVS-branchen

Installator.dk

Vinderne af DM i Skills 2026 er kåret

Installator.dk

Elektrikeruddannelsen hitter – men lærepladser mangler trods markant løft

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle