Energifokus holder krisen fra døren

Skovhavens VVS i Odense har de seneste år satset benhårdt på at sælge energibesparelser til kunderne. Det er årsagen til, at virksomheden har fastholdt sin overskudsgrad gennem krisen, mener indehaveren.

Indehaver af Skovhavens VVS Michael Sarma mener, at virksomhedens fokus på salg af energibesparelser til kunderne har sikret solide overskud gennem finanskriseårene..

Odense-virksomheden Skovhavens VVS har siden finanskrisens start i 2008 afleveret stabile årsregnskaber med en sort bundlinje på mellem en halv million og godt 800.000 kroner. Indehaveren af virksomheden, Michael Sarma, er ikke tvivl om, at det er virksomhedens skarpe fokus på at sælge energibesparelser til kunderne, der har sikret, at virksomheden har undgået at skære kraftigt ned som mange andre vvs-virksomheder under krisen.

Læs også: Uforudsigeligt VE-marked udfordrer installatører

<p>”Solcelleanlæggene har så at sige kun været italiensk salat oven på hamburgerryggen”</p>

Michael Sarma, Skovhavens VVS

Den 11 mand store vvs-virksomhed har specialiseret sig i en række forskellige grønne produkter og hentede sidste år mere end 200.000 hjem til kunderne i form af tilskud fra forsyningsselskaberne. Ifølge Michael Sarma er det vigtigt at have en bred viden om energiområdet, så forretningen er mindre følsom overfor varierende rammevilkår og forskellige tilskudsordninger, der får salget af enkelte produkter til at ryge op og ned.

”Det er vigtigt, at du ikke hænger hele forretningen op på et produkt, men at virksomheden er i besiddelse af en bred viden om de forskellige energibesparende produkter. Vi har eksempelvis også lavet solcelleanlæg de seneste år, men er ikke specielt ramt af de ændrede vilkår på det marked, fordi vi har mange andre kompetencer på energiområdet. Solcelleanlæggene har så at sige kun været italiensk salat oven på hamburgerryggen, ” siger Michael Sarma.

En undskyldning for at investere
Vvs-indehaveren har en klar opskrift på, hvordan en virksomhed får succes med at sælge energibesparelser til danskerne.

”Det handler om at kommunikere klart om tilbagebetalingstid og samlet besparelse. Og så er det vigtigt, at alle i virksomheden forstår at sælge energibesparelser. Det må ikke bare være noget, chefen går og taler om. Alle i virksomheden skal være i stand til at sælge budskabet ude hos kunden. Det kræver selvfølgelig, at man bruger nogle resurser på uddannelse af både sig selv og svendene”, siger Michael Sarma.

Læs også: Vi skal satse mere på energieffektivisering

Salget af energibesparende produkter handler også om at give folk en god grund eller en ’undskyldning’ for at lave en stor investering i for eksempel en jordvarmepumpe, mener Michael Sarma.

FAKTA

Skovhavens VVSs regnskaber gennem kriseårene

2008/2009
Bruttofortjeneste: 4.513.721 kroner
Resultat efter skat: 869.062 kroner

2009/2010
Bruttofortjeneste: 3.845.704 kroner
Resultat efter skat: 454.339 kroner

2010/2011
Bruttofortjeneste: 4.404.368 kroner
Resultat efter skat: 820.113 kroner

2011/2012:
Bruttofortjeneste: 4.465.775 kroner
Resultat efter skat: 778.810 kroner

”Min erfaring er, at man kommer langt, hvis man giver kunden en god ’undskyldning’ for at investere. Så når kundens nabo kommer og siger: ”nå, nå, den har nok fået fuld gas, det må have været dyrt,” så kan kunden sige, ”ja, men jeg sparer en masse penge, det hele er tjent hjem i løbet af få år, og så er det godt for miljøet,” forklarer Michael Sarma og pointerer, at det dermed bliver legitimt at bruge mange penge på boligen.

Netværker med andre faggrupper
Skovhavens VVS er også en del af projektet Grøn Erhvervsvækst, der er et privat-offentligt partnerskab, som arbejder for at skabe grøn erhvervsvækst i kommunerne Odense, Middelfart og Kolding. Gennem projektet får de deltagende virksomheder blandt andet en såkaldt ’energihåndværker-uddannelse’ og muligheden for at skabe kontakt med andre virksomheder, der arbejder med energirenoveringer – på tværs af fagskel.

Netop det at netværke med energikompetente tømrer-virksomheder og elektrikere giver Skovhavens VVS noget ekstra, mener Michael Sarma.

”Det er et rigtig godt forum, hvor jeg får kontakter blandt andre faggrupper. Vi diskuterer forskellige muligheder for energibesparelser – og en gang i mellem falder der en opgave af, fordi man bliver anbefalet af en kollega fra en anden faggruppe,” siger Michael Sarma.

Han har ikke fået så meget ud af Grøn Erhvervsvæksts uddannelsesdel, dertil er niveauet for lavet, mener han. Men netværksdelen på tværs af fagskel vil han klart anbefale til andre vvs-installatører.

2ctrl ApS

Sponseret

KNX intelligent lysstyring – fremtiden for nybyggeri

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

21.02.2025Inspectly ApS

Sponseret

Tør du tage ansvar?

21.02.2025Installator.dk

Nulemissions-byggeri i fokus på konference

20.02.2025Installator.dk

Ladeoperatør ansætter ny topchef

20.02.2025Georg Fischer

Sponseret

GF introducerer 15 års kvalitetsgaranti for MULTI/JOINT® 3000 Plus

20.02.2025Installator.dk

Nye anbefalinger indskrænker mulighederne for grøn markedsføring

19.02.2025Installator.dk

InstallatørGruppen fortsætter opkøbene – snart også i Schweiz

19.02.2025Installator.dk

Uddannelsesreform roses fra begge sider

18.02.2025Installator.dk

Erfarne faglærte skal fastholde erhvervsskoleelever

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Grundlæggende ventilationsteknik 1

Tre intensive og spændende kursusdage hvor du kan lære meget om ventilationsanlægs funktion, muligheder og begrænsninger - både i teorien og i praksis.

Dato

25.02.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Uddannelse
⭐️ BLIV EKSPERT I SALG AF VARMEPUMPER - salgskursus med gratis overnatning ⭐️

På kurset får du en spændende kombination af teknisk viden og træning i kommunikation, som gør dig i stand til at forklare komplekse varmeløsninger på en enkel måde, der er forståelig for dine kunder.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørmøde webinar

Hvert år holder ELsikkerhed et webinar i forlængelse af vores fyraftensmøder for elinstallatører og ledende medarbejder med elfaglig baggrund. På webinaret ser vi på de seneste nye tiltag og krav for elektriske installationer. Vi tager den praktiske tilgang til emnerne og sørger for, at du får svar på dine spørgsmål.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak

Kurset giver dig dybdegående viden om køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak som kølemiddel.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding