Energistyring skal hjælpe madgigant til store besparelser

Hos HK Scan fandt man det bøvlet at skulle foretage den månedlige energirapportering manuelt. Derfor har man nu valgt at implementere energistyringssoftware fra Schneider Electric.

Med ny energistyring fra Schneider Electrics regner madgiganten HK Scan med på sigt at opnå store besparelser. Foto: HK Scan..

Det var både tidskrævende og besværligt at gå manuelt til værks, når den månedlige energirapportering for madgiganten HK Scan skulle ordnes.

Samtidig var aflæsningerne ikke nøjagtige nok, så derfor gav det mening at investere i en digital løsning, fortæller Jens Jensen, der er it-ansvarlig for produktionen hos HK Scan, der producerer, sælger og markedsfører svinekød, oksekød, fjerkræ og forarbejdet kød.

Læs også: Syddansk Erhvervsskole sparer én million om året med energistyring

Derfor faldt virksomhedens valg på Schneider Electrics power management software EcoStruxure Power Monitoring Expert (PME), der både kan bruges til aflæsning, monitorering og udtrækning af energiforbruget i kontorbygninger og fabrikker.

Derudover giver løsningen et billede af energiforbruget i dashboards, så man altid har de nødvendige data, når der skal indrapporteres energiforbrug.

Regner med store besparelser
Fra begyndelsen finkæmmede HK Scan energiforbruget i samtlige lokaler og fabriksområder. På sigt regner man med at få store besparelser på energiforbruget, hvorfor man samtidig kan nedsætte CO2-udledningen.

Besparelserne finder HK Scan for eksempel ved at slukke for frysere og ventilationsanlæg, der tidligere har stået og brugt unødig energi, fordi det ikke var muligt at monitorere energiforbruget:

”Det fungerer sådan, at drift controlleren får data fra el-, vand- og gasforbruget ind på skærmen, som sendes videre til produktionslederen. Vi og ledelsen er enormt glade for PME’en og dens nøjagtighed”, siger Jens Jensen.

Samtidig påpeger han vigtigheden i, at løsningen både kan bruges lokalt og globalt, så alle ledere har indsigt i hinandens KPI’er.

Læs også: Dansk ventilationsfirma skal forbedre indeklimaet i London Tower Bridge

Planlægger at udvide samarbejde
Hos HK Scan går man og overvejer at udvide samarbejdet, så man i fremtiden kan indsamle mere data på el og trykluften:

”Det er en løbende proces, men på sigt er planen at udvide samarbejdet, da vi gerne vil have mere data om vores trykluft. Så ved vi, hvad hver afdeling bruger af trykluft per kilo, hvorpå vi også her kan optimere vores forbrug”, siger Jens Jensen.

- EL

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

24.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Det er verdens grønneste virksomhed, og de måler alt: - Det er dumt at lade være

16.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric anerkendt som nr. 1 inden for liquid cooling

09.04.2025Installator.dk

Undersøgelse: Danske boligejere bekymrer sig mindst om energieffektivitet

03.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nye Altivar™ softstartere optimerer motorstyring i digitaliserede anlæg

31.03.2025ABB A/S

Sponseret

ABB i samarbejde med ArcelorMittal for at reducere miljøpåvirkningen fra el-distributionssystemer

06.03.2025Elma Instruments A/S

Sponseret

Elma Thermo X – Ny serie termiske kameraer fra Elma

06.03.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electrics fabrik i Ringsted er nu CO2-neutral i driften

05.03.2025Solar Danmark

Sponseret

Få afgiftsrefusion på opladning af elbil, også selvom du har solceller

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen

På faget Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen lærer du at vurdere byggesagens juridiske problemstillinger på baggrund af en juridisk granskning og kunne formidle disse til byggesagens samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Ringsted)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

29.04.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Ringsted, Nørretorv 57, 4100 Ringsted

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmeinstallation bolig

Lær at håndtere arbejdet på mindre varmeanlæg med tilhørende automatik.

Dato

30.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding