Entreprenører flokkes om kurser i ny brandnorm

Øland tilbyder entreprenører gratis kurser i den nye brandnorm DS48-5. Og kurserne er efterspurgte - der er foreløbig afholdt 15 med forventning om flere - inden ordningen træder i kraft i marts.

Ifølge Øland har flere entreprenører ikke tiden til at sætte sig ind i den nye brandnorm. Arkivfoto. .

Det er ved at være sidste chance, hvis man skal nå at læse og forstå den nye brandorm, inden den træder i kraft 6. marts.

Brandnormen, DS48-5, består af et 100 sider langt regelsæt, hvor ventilationsvirksomheden Øland gennem de seneste måneder tilbudt gratis kurser, der giver entreprenørerne mulighed for at få en mundtlig gennemgang af de nye regler.

Kurserne er populære blandt entreprenørerne. Øland har indtil videre afholdt 15 kurser, hvor der har været over 20 deltagere enkelte steder.

Derudover har ventilationsvirksomheden planlagt yderligere ti kurser frem mod 6. marts.

Læs også: Øland: Store perspektiver i samarbejder med udenlandske entreprenører

”Der er kun ét tidspunkt, hvor entreprenørerne kan tygge sig gennem den nye brandnorm, og det er i fritiden. Mange får det ikke gjort og udskyder det til sidste øjeblik, hvilket jeg godt forstår, for det er en tung omgang. Vi er nødt til at sætte os grundigt ind i alle nye tiltag, og vi deler meget gerne ud af vores viden som en gratis service”, siger Henning Andersen, der er ansvarlig for tekniske produkter i Øland og afholder af kurserne.

I alt forventer Øland, at 300 entreprenører vil deltage i gennemgangen af brandnormen inden ikrafttrædelsen.

- HCL

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

03.09.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager TR Teknik i Esbjerg

03.09.2025Elcor A/S

Sponseret

Elcor samler kræfterne: Produktionskapaciteten styrkes på tværs af lokationer

03.09.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nyt podcastafsnit: Kan vindindustrien blive CO₂-neutral – og hvordan?

02.09.2025Geovent

Sponseret

Fra røg og støj til stilhed og renhed – Geovent kører grønt!

02.09.2025Avidenz A/S

Sponseret

Apps kan styrke arbejdsmiljøet – hvis de bruges rigtigt

02.09.2025Installator.dk

Gjensidige bliver ny forsikringspartner for TEKNIQ

01.09.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Wicotec Kirkebjerg-koncernen leverer teknikinstallationer i særklasse

01.09.2025Installator.dk

VELTEK samlede branchen til årsmøde i Nyborg

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle