Er du klar til den nye energimærkning?

Bosch har på sine Installatørdage gjort knap 300 VVS- og elinstallatører klogere på de nye regler for energimærkning af varmeløsninger.

Den nye energimærkning af energirelaterede produkter kommer på baggrund af et EU-direktiv, der har til formål at fjerne de mindst energieffektive produkter fra markedet..

Den nye energimærkning af energirelaterede produkter (ERP) var omdrejningspunktet ved Boschs Installatørdage, der afholdes hvert år. Her blev næsten 300 VVS- og elinstallatører fem forskellige steder i landet klædt på til at vejlede slutbrugerne på rette vis i forhold til energimærkningen. Ordningen træder i kraft for varmeløsninger den 26. september.

Energimærkningen kommer på baggrund af et EU-direktiv, der har til formål at fjerne de mindst energieffektive produkter fra markedet. Mærkningen skal gøre det lettere for slutbrugerne at sammenligne produkter og vælge det rigtige ud fra mærkningen, som man kender det fra vaskemaskiner og køleskabe. Mærkningen går således fra A++ (A+++ ved systemer) til G.

Direktivet, også kaldet ecodesign-direktivet, er allerede trådt i kraft for cirkulationspumper.

Led i EU’s klimamål
Direktivet er et led i EU’s klimamål og skal gøre slutbrugere og installatører bedre i stand til at vælge de mest energieffektive produkter, så CO2-udledningen bliver reduceret og energiomkostningerne falder.  

Tre råd om energimærkningen

  • Der findes to forskellige labels, en for systemer og en for enkeltstående produkter
  • Energilabel og datablad skal vedlægges, senest når du afgiver dit tilbud
  • Husk energimærket i dine annoncer, på din hjemmeside og i udstillinger

Kilde: Bosch

Ordningen betyder, at alle produkter, som installatørerne fremviser i deres showrooms skal være forsynet med energimærkningen. Tilbud som gives til slutbrugeren på et produkt skal også forsynes med et standardiseret datablad, og det samme gælder for systemløsninger, som kræver både en system-mærkning og et systemdatablad.

Energimærkningen vil påvirke installatøren i det daglige arbejde, så derfor har Bosch udviklet et online beregningsværktøj, der kan hjælpe med at finde de rette energimærker. Desuden er Bosch klar med mærkninger for de mest anvendte systemløsninger, oplyser firmaet på sin hjemmeside.

Læs mere
På grund af den store interesse for emnet ved installatørdagene afholder Bosch fem særlige ERP-kurser forskellige steder i landet i løbet af september.

Der kan også findes mere information på Energistyrelsens hjemmeside. 

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Dansk Fjernvarmes Landsmøde

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup