Er du klar til den nye energimærkning?

Bosch har på sine Installatørdage gjort knap 300 VVS- og elinstallatører klogere på de nye regler for energimærkning af varmeløsninger.

Den nye energimærkning af energirelaterede produkter kommer på baggrund af et EU-direktiv, der har til formål at fjerne de mindst energieffektive produkter fra markedet..

Den nye energimærkning af energirelaterede produkter (ERP) var omdrejningspunktet ved Boschs Installatørdage, der afholdes hvert år. Her blev næsten 300 VVS- og elinstallatører fem forskellige steder i landet klædt på til at vejlede slutbrugerne på rette vis i forhold til energimærkningen. Ordningen træder i kraft for varmeløsninger den 26. september.

Energimærkningen kommer på baggrund af et EU-direktiv, der har til formål at fjerne de mindst energieffektive produkter fra markedet. Mærkningen skal gøre det lettere for slutbrugerne at sammenligne produkter og vælge det rigtige ud fra mærkningen, som man kender det fra vaskemaskiner og køleskabe. Mærkningen går således fra A++ (A+++ ved systemer) til G.

Direktivet, også kaldet ecodesign-direktivet, er allerede trådt i kraft for cirkulationspumper.

Led i EU’s klimamål
Direktivet er et led i EU’s klimamål og skal gøre slutbrugere og installatører bedre i stand til at vælge de mest energieffektive produkter, så CO2-udledningen bliver reduceret og energiomkostningerne falder.  

Tre råd om energimærkningen

  • Der findes to forskellige labels, en for systemer og en for enkeltstående produkter
  • Energilabel og datablad skal vedlægges, senest når du afgiver dit tilbud
  • Husk energimærket i dine annoncer, på din hjemmeside og i udstillinger

Kilde: Bosch

Ordningen betyder, at alle produkter, som installatørerne fremviser i deres showrooms skal være forsynet med energimærkningen. Tilbud som gives til slutbrugeren på et produkt skal også forsynes med et standardiseret datablad, og det samme gælder for systemløsninger, som kræver både en system-mærkning og et systemdatablad.

Energimærkningen vil påvirke installatøren i det daglige arbejde, så derfor har Bosch udviklet et online beregningsværktøj, der kan hjælpe med at finde de rette energimærker. Desuden er Bosch klar med mærkninger for de mest anvendte systemløsninger, oplyser firmaet på sin hjemmeside.

Læs mere
På grund af den store interesse for emnet ved installatørdagene afholder Bosch fem særlige ERP-kurser forskellige steder i landet i løbet af september.

Der kan også findes mere information på Energistyrelsens hjemmeside

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Vandvarmere siden 1986

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - dag

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup