Der er stadig langt mellem kvinderne i byggebranchen

Langt størstedelen af bygge- og anlægsvirksomhederne har ingen planer om ansætte kvindelige håndværkere inden for det næste år, viser en undersøgelse fra Dansk Byggeri.

Kun hver fjerde af de større danske virksomheder får jobansøgninger fra kvindelige håndværkere, mens det gælder 18 procent for de mindre virksomheder. Dansk Byggeri har derfor dannet et nyt kvinderåd, som skal få flere kvinder ind i branchen. Arkivfoto. .

”Vi skal have det tal højere op. Men hovedårsagen til, at forholdsvis få bygge- og anlægsvirksomheder har kvinder ansat, er, at der er så få at vælge imellem. Færre end hver tiende medarbejder i bygge- og anlægsbranchen er i dag en kvinde, og sådan har det været de sidste 20 år. Vores mål er, at andelen af kvinder skal fordobles i løbet af de næste ti år", siger underdirektør Louise Pihl, Dansk Byggeri.

Kvinderåd skal trække flere kvinder til
Den 3. april holdt Dansk Byggeris nye kvinderåd sit første møde. Målet med rådet er netop at få flere unge kvinder til at interessere sig for en uddannelse og karriere inden for bygge og anlæg. Og der var godt gang i debatten.

”Mange piger tænker slet ikke på, at byggebranchen kan være noget for dem, når de skal vælge uddannelse. Og der kom flere forslag til, hvordan man kan påvirke pigerne, allerede fra de er helt små. Det kan være gennem undervisningsmateriale i skolerne eller besøg på byggepladser. Pigerne skal have mulighed for selv at opleve, at de faktisk er gode til at skabe, bygge og komme med kreative løsninger”, siger Louise Pihl. 

Læs også: Håndværkere dygtiggør sig i stigende grad

Byggeriets Kvinderåd mødes næste gang til august. Frem til da arbejder Dansk Byggeri og rådets medlemmer videre med idéerne.

Men det er et langt sejt træk. Dansk Byggeris spørgeundersøgelse viser, at kun hver fjerde af de større virksomheder i dag får jobansøgninger eller henvendelser fra kvindelige håndværkere. Mens det gælder for 18 procent af de mindre virksomheder.

-JJK 

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

18.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Små virksomheder høster anerkendelse hos store kunder, når de går forrest med ESG-rapportering

18.09.2025Installator.dk

Rejsegilde på nationalt distributionscenter

18.09.2025Installator.dk

Brødrene Dahl vender tilbage til HI-Messen

18.09.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

EVENT: Mød os til Green Hydrogen Week den 6.-10. oktober

17.09.2025Installator.dk

Ny digital løsning til grønnere planlægning

17.09.2025Installator.dk

Solceller stiller nye krav til tagene

16.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Sidste chance for støtte til en ESG-ekspert gennem SMV:GrønneKompetencer

16.09.2025Installator.dk

Automation og robotter i centrum på årets HI-Messe

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle