Finsk kabelproducent retter ind efter danske elektrikere

Den finske kabelproducent Reka har opgraderet sit lette installationskabel, så det tåler højere driftstemperatur.

Danske elektrikere vælger helst kabler, der er godkendt til en driftstemperatur på 90° C. Nu kommer den finske producent Reka dem i møde med et nyt kabel. .

Den finske kabelproducent Reka vil opgradere sit miljø- og genbrugsvenlige letvægtskabel, så det lever op til de danske el-installatørers forventning om, at kablerne er godkendt til en driftstemperatur på 90°C.

Læs også: Større datanetværk kræver kraftigere kabler

”Rekas hidtidige EQQ LiteRex-kabel er et kvalitetskabel med en række gode egenskaber, men en maksimal driftstemperatur på max. 70 °C har fået installatørerne til at vælge andre fabrikater”, siger Claus Lund, der er kategorichef for kabelmateriel hos Lemvigh-Müller, og fortsætter:

”Det handler om at nedbringe antallet af kabeltyper på lageret og i bilerne, og med et kabel med driftstemperatur op til 90°C er de dækket ind til flere anvendelsesområder”.

Egen udvikling og produktion
Reka udvikler og fremstiller selv sine kabler på tre produktionsanlæg i hjemlandet. Det betyder ifølge Rekas danske salgschef, Lars Johannessen, at det er lettere at reagere på markedets efterspørgsel.

”Jo flere kompetencer og processer, men selv behersker, jo mere fleksibel kan man være i forhold til efterspørgselsbevægelser i markedet”, siger han.

Læs også: Lemvigh-Müller er 'eliteleverandør til det offentlige'

Lemvigh-Müller er den eneste danske grossistvirksomhed, der lagerfører Rekas nye EXQ 90 Lite-kabel. Claus Lund tror på, at det professionelle marked vil tage godt imod endnu en valgmulighed inden for installationskabler.

- JMA

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geberit A/S

Sponseret

Geberit er gået på TV: Vil have forbrugerne i tale

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - dag

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup