Finsk kabelproducent retter ind efter danske elektrikere

Den finske kabelproducent Reka har opgraderet sit lette installationskabel, så det tåler højere driftstemperatur.

Danske elektrikere vælger helst kabler, der er godkendt til en driftstemperatur på 90° C. Nu kommer den finske producent Reka dem i møde med et nyt kabel. .

Den finske kabelproducent Reka vil opgradere sit miljø- og genbrugsvenlige letvægtskabel, så det lever op til de danske el-installatørers forventning om, at kablerne er godkendt til en driftstemperatur på 90°C.

Læs også: Større datanetværk kræver kraftigere kabler

”Rekas hidtidige EQQ LiteRex-kabel er et kvalitetskabel med en række gode egenskaber, men en maksimal driftstemperatur på max. 70 °C har fået installatørerne til at vælge andre fabrikater”, siger Claus Lund, der er kategorichef for kabelmateriel hos Lemvigh-Müller, og fortsætter:

”Det handler om at nedbringe antallet af kabeltyper på lageret og i bilerne, og med et kabel med driftstemperatur op til 90°C er de dækket ind til flere anvendelsesområder”.

Egen udvikling og produktion
Reka udvikler og fremstiller selv sine kabler på tre produktionsanlæg i hjemlandet. Det betyder ifølge Rekas danske salgschef, Lars Johannessen, at det er lettere at reagere på markedets efterspørgsel.

”Jo flere kompetencer og processer, men selv behersker, jo mere fleksibel kan man være i forhold til efterspørgselsbevægelser i markedet”, siger han.

Læs også: Lemvigh-Müller er 'eliteleverandør til det offentlige'

Lemvigh-Müller er den eneste danske grossistvirksomhed, der lagerfører Rekas nye EXQ 90 Lite-kabel. Claus Lund tror på, at det professionelle marked vil tage godt imod endnu en valgmulighed inden for installationskabler.

- JMA

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

13.11.2025Installator.dk

Synergi skal have ny direktør

13.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen opruster lærlingeindsatsen med ny rolle

12.11.2025Condair A/S

Sponseret

To 30-års jubilæer markerer Condairs rejse fra dansk startup til global markedsleder

12.11.2025Installator.dk

Rosa Jensen er Ahlsells nye direktør for strategi og forretningsudvikling

12.11.2025Installator.dk

Nyt strategisk partnerskab om intelligente solcelleløsninger

11.11.2025Installator.dk

Faglærte fædre tager mere ansvar hjemme

10.11.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Arbejdskraft er industriens største mangelvare – men skal vi vente på flere uddannede eller tage teknologien i brug nu?

10.11.2025Installator.dk

Unidrains moderselskab fylder 80 år: Fra smede i Småland til industrikoncern

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle