Flere bliver selvstændige, men de er næsten alle mænd

Et stigende antal danskere skifter livet som ansat ud og starter egen virksomhed. Det viser en ny undersøgelse fra Dun & Bradstreet. Tallene viser dog også, at det fortsat er mændene, der er mest ivrige efter at leve iværksætterdrømmen ud.

Hvor kvinder udgjorde 37,5 procent af dem, der stiftede enkeltmandsselskaber i 2017, er tallet sidenhen faldet til 34,8 procent. Foto: Arkivfoto.

I 2017 blev der stiftet 12.853 såkaldte enkeltmandsselskaber i Danmark. Et tal, der siden er steget støt til 28.070 i 2021. En stigning på hele 118 procent. Men det er fortsat mænd, der tegner sig for flertallet af de nye selskaber, mens kvinderne sakker bagud. Det gælder særligt for brancheområdet ’transport & godshåndtering’, hvor virksomheden Dun & Bradstreet kan konkludere, at kun 13,3 procent af iværksætterne i 2021 var kvinder. 

”Tallene viser, at iværksætterdrømmen i den grad lever. En drøm, som COVID-19 og øget hjemmearbejde med stor sandsynlighed har givet yderligere rygstød. Det er dog værd at bemærke, at kvinderne fortsat sakker bagud i forhold til mændene”, siger Christian Anders Elkjær, Subject Mattet Expert hos Dun & Bradstreet.

Hvor kvinderne i 2017 tegnede sig for 37,5 procent af de nystiftede selskaber, er tallet faldet til 34,8 procent i 2021.

Undersøgelsen er foretaget af Dun & Bradstreet, som er en global leverandør af erhvervsdata og analyser, der klæder virksomheder over hele verden på til at forbedre deres resultater. I knap 200 år har Dun & Bradstreet hjulpet kunder og partnere med at vokse ved hjælp af data, analyser og datadrevne løsninger.

LÆS OGSÅ: Klimaundersøgelse: Danskerne vil vælge en hybrid- eller elbil ved næste bilskifte

Kvinderne stifter selskaber inden for omsorg og sundhed  

Undersøgelsen viser også, at kvinderne i stor stil holder sig inden for omsorg og sundhed, når de starter op som selvstændige. Eksempelvis findes der betydeligt flere kvindelige stiftere af selskaber inden for ‘sundhedsvæsen- og sociale foranstaltninger’, hvor hele 69 procent af de nystiftede selskaber står i en kvindes navn, hvorimod kvinderne kun udgør 6,5 procent og 13,3 procent inden for henholdsvis bygge- og anlægsbranchen og transport og godshåndtering i 2021.

Iværksætterdrømmen lever i Hovedstaden

Et geografisk blik på tallene viser, at der klart er flest med en iværksætter i maven i Region Hovedstaden, hvor 40 procent af de nye enkeltmandsselskaber så dagens lys i 2021. Samtidig er det også i hovedstaden, at flest kvinder springer ud som selvstændige med 36.5 procent, hvorimod den laveste andel af kvindelige iværksættere findes i Region Nordjylland med 32,1 procent.

-AKJ

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

23.04.2025Installator.dk

Tidligere ledelse i skandaleramt forsyningsselskab stævnes

23.04.2025Geberit A/S

Sponseret

VVS’25 byder på nyt fokus og en opgradering af en gammel klassiker

23.04.2025Wexøe A/S

Sponseret

Udnævnelse Mikkel Mikaelsen - fokus på øget værdiskabelse og nye stærke koncepter.

22.04.2025Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

22.04.2025Installator.dk

Wavin lancerer Take-Back service af plastrør

22.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

16.04.2025Installator.dk

Flere vælger elvarebiler – men TEKNIQ advarer mod stopklodser

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle