Flere lyn: Boligejere bør beskytte sig bedre

I takt med at vi rammes af stadig flere lynnedslag, er det ifølge en ekspert en god idé at beskytte boligens elinstallationer bedre.

Ifølge en norsk undersøgelse forventer man, at hyppigheden af lyn stiger med 25 procent frem mod år 2050 som følge af klimaændringerne. En tendens, som formentlig også vil komme til at omfatte Danmark. .

Danmark har i år været ramt af en række meget voldsomme tordenvejr og i den forbindelse mange tusinde lynnedslag. Det kan ifølge en ekspert få store konsekvenser for de elektriske installationer og apparater i boligen.

”Et lynnedslag kan udløse en elektrisk overspænding, en såkaldt ”transient”, der let kan tage livet af alt elektronisk udstyr eksempelvis et fjernsyn eller en harddisk med alle familiens dokumenter og digitale billeder, og det er surt”, forklarer Mads Risgaard Knudsen, teknisk konsulent hos brancheorganisationen Tekniq Arbejdsgiverne.

Han anbefaler derfor, at man som boligejer overvejer, om det ikke vil være en god idé at beskytte sine elektriske installationer og apparater mod konsekvenserne af lynnedslag. Ikke mindst fordi problemerne med kraftige tordenvejr ser ud til at vokse de kommende år.

Ifølge en norsk undersøgelse forventer man således, at hyppigheden af lyn stiger med 25 procent frem mod år 2050 som følge af klimaændringerne. En tendens, som formentlig også vil komme til at omfatte Danmark.

”Flere lyn vil få betydning for både sikkerheden i elforsyningen og for driftssikkerheden og overlevelsesmulighederne for de tilsluttede elektriske apparater”, siger Mads Risgaard Knudsen og fortsætter:

”I Danmark hører vi stadig oftere om kortslutningsskader på grund af lynnedslag i eller tæt på elektriske anlæg og installationer. Det skyldes formentlig primært to ting: For det første har vi flere tilfælde af tordenvejr, og for det andet har vi langt mere elektronik i vores bygninger end tidligere”.

Enkel beskyttelse
Løsningen kan ifølge Mads Risgaard Knudsen være at investere i såkaldt transientbeskyttelse, der beskytter mod overspændinger.

”Ikke mindst forskellige former for informationsteknologi har fået stadig større betydning for vores hverdag. Det betyder også, at vi er meget afhængige af en stabil spændingskvalitet, da alt it-udstyr, og i særdeleshed computerchips, er ekstremt følsomme overfor overspænding”, siger Mads Risgaard Knudsen.

Han anbefaler derfor, at man kontakter en autoriseret elinstallatør, så man kan få den beskyttelse, der er brug for i den enkelte bolig – hverken mere eller mindre.

”I praksis er der tale om, at man installerer udstyr, som beskytter din elinstallation og de tilsluttede elektriske apparater mod ”transiente overspændinger”. Prisen kan variere meget, alt efter behovet, og installatøren kan sikre, at dit hjem bliver beskyttet bedst muligt”, forklarer Mads Risgaard Knudsen.

- JKK

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

EPD-dokumentation til dit næste belysningsprojekt

Installator.dk

Eltel styrker gadebelysningen i Jylland med EWII-opkøb

Installator.dk

Børsnotering tynger InstallatørGruppens første halvårsregnskab

Installator.dk

Daikin ansætter ny landechef

Installator.dk

Batteribranchen vil have nyt netprodukt fra Energinet

Installator.dk

Danskerne vil have bedre beskyttelse af energiforsyningen

Installator.dk

Verdo lukker tabsgivende energiselskab og fyrer 40 medarbejdere

Installator.dk

Solid økonomi giver det tekniske erhvervsliv plads til investeringer

Installator.dk

Teknologisk Institut overtager autorisationer

Installator.dk

Ny brancheforening vil bane vejen for flere batterier

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia