Flere nye lærepladser i installationsbranchen

Installationsbranchen har i årets første ni måneder oprettet 15 procent flere lærepladser end samme periode sidste år.

Antallet af nye lærepladser steg i årets første ni måneder til 1.741 mod 1.508 i samme periode sidste år. En stigning på hele 15 procent.

”Årsagen til de meget store stigninger skyldes, at branchens virksomheder selv tager ansvaret for at uddanne nye generationer af medarbejdere. Installatørerne ved, at den bedste uddannelse opnås ude i virksomhederne, siger underdirektør Tina Voldby, erhvervs- og arbejdsgiverorganisationen Tekniq.  

De mange nye uddannelsesaftaler afspejler en branche i vækst, som i de kommende år får brug for flere, nye medarbejdere, vurderer hun.

Hellere kortere aftaler end skolepraktik
Tallene, som kommer fra Undervisningsministeriet, viser også, at muligheden for kortere praktikforløb sikrer flere lærlinge en tilknytning til arbejdsmarkedet.

”Vi anbefaler virksomhederne at indgå de lange uddannelsesaftaler, hvor lærlingen er i samme virksomhed i hele læretiden. Vi ser det som meget positivt, at den samme virksomhed sikrer kvaliteten i hele uddannelsen. Hvis det ikke er muligt, er de kortere aftaler dog at foretrække frem for skolepraktik. Ude i virksomhederne får de unge kundekontakt og erfarne kolleger, som de lærer en masse af”, siger Tina Voldby.

Der blev i årets første ni måneder oprettet 1.240 nye uddannelsesaftaler til elektrikerlærlinge og 501 til vvs-energi-specialister, en stigning på henholdsvis 15 og 16 procent.

Læs også: Tekniq: Akut mangel på VVS-energilærlinge

I alt er der i øjeblikket 3.519 elektrikerlærlinge og 1.412 vvs-energi-lærlinge i praktik i virksomhederne.

- JKK 

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

23.04.2025Installator.dk

Tidligere ledelse i skandaleramt forsyningsselskab stævnes

23.04.2025Geberit A/S

Sponseret

VVS’25 byder på nyt fokus og en opgradering af en gammel klassiker

23.04.2025Wexøe A/S

Sponseret

Udnævnelse Mikkel Mikaelsen - fokus på øget værdiskabelse og nye stærke koncepter.

22.04.2025Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

22.04.2025Installator.dk

Wavin lancerer Take-Back service af plastrør

22.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

16.04.2025Installator.dk

Flere vælger elvarebiler – men TEKNIQ advarer mod stopklodser

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle