Folketinget indgår aftale om udmøntningen af midlerne til bæredygtigt byggeri

Regeringen har med SF, Radikale Venstre, Enhedslisten og Alternativet indgået en aftale om udmøntningen af midlerne til den nationale strategi for bæredygtigt byggeri.

”Det er rigtig godt, at udmøntningen af midlerne nu er faldet på plads", siger Torben Liborius, underdirektør i DI Dansk Byggeri. Foto: Arkiv..

Regeringen og dens støttepartier har indgået en aftale om fordelingen af de 50 millioner kroner, der er blevet afsat til at fremme bæredygtigt byggeri. Midlerne, der er afsat med finansloven for 2021, er således udmøntningen af regeringens nationale strategi for bæredygtigt byggeri.

”Det er rigtig godt, at udmøntningen af midlerne nu er faldet på plads. Klimakravene til byggeriet træder i kraft allerede fra næste år, så der er behov for, at planen for fremtidens byggeri snart er på plads”, siger Torben Liborius, underdirektør i DI Dansk Byggeri.

Regeringens nationale strategi for bæredygtigt byggeri indeholder en køreplan for videreudviklingen af blandt andet livscyklusanalyser (LCA), totaløkonomiske beregninger (LCC) og miljøvaredeklarationer (EPD’er), der alt sammen skal bidrage til at gøre byggeriet mere bæredygtigt. Der bliver oprettet et videncenter, der skal samle informationer om bygningers klimapåvirkninger.

”Strategien adresserer mange vigtige elementer, der skal få bæredygtigt byggeri til at blive til virkelighed. Med andre ord er aftalen helt afgørende for koblingen mellem strategi og virkelighed. LCA’erne og EPD’erne skal ensrettes og blive meget nemmere for virksomhederne at håndtere”, siger Torben Liborius.

Han ser nu frem til at videncenteret bliver oprettet, så der kan samles erfaringer på området.

-CH

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

InstallatørGruppen køber ventilationsspecialist i Fredericia

Installator.dk

Installator.dk

TEKNIQ, Dansk El-Forbund og Solar styrker elektrikerlandsholdet

InstallatørGruppen køber ventilationsspecialist i Fredericia

Installator.dk

Installator.dk

Hurtigere udbygning kræver færre barrierer ved skrivebordene

Installator.dk

VELTEK rykker ind hos TEKNIQ

Installator.dk

AO: Stabil start på 2026 trods vejrudfordringer

Installator.dk

Brancheorganisation: Brug for strategi for batterier og øget fleksibilitet i elnettet

Installator.dk

Ny salgschef i Schneider Electric: Skal omsætte energidata til konkret effekt

Installator.dk

Efterspørgslen på varmepumper stiger – men salget halter efter

Installator.dk

Blackstone investerer milliarder i Eurowind Energy

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Messe
EL & TEKNIK 2026 - Ses vi?

Kom og besøg os på stand SJF-6165

Dato

05.05.2026

Sted

Odense Congress Center

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Skanderborg)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

05.05.2026

Tid

08:00

Sted

Hotel Skanderborghus, Dyrehaven 3, 8660 Skanderborg

Erik Larsen & Søn
Messe
Ses vi på tirsdag?

eller onsdag eller torsdag? Vi står klar på stand C-4058 på El & Teknik.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Odense Congress Center

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Grundkursus

Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader. Kuldebroernes relative betydning stiger med øgede isoleringstykkelser, og derfor er det med den fortsatte skærpelse af energikravene vigtigt hele tiden at have fokus på kuldebroer.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Udvidet kursus

Det påpeges i Bygningsreglementets kapitel 11, at kuldebroer er meget vigtige at medtage i beregningen af varmetabet, da kuldebroer potentielt kan medføre et 50-70% højere transmissionstab i en bygning. Det er derfor afgørende for bygningers energieffektivitet at kunne udpege og kvantificere kuldebroer.

Dato

06.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn