Værkstedskalendere med halvnøgne damer hører ikke hjemme i 2023, når vi samtidig gerne vil have flere kvinder ind i brancherne. Sådan lyder det fra TEKNIQ Arbejdsgiverne, der nu søsætter en kampagne for at gøre op med en forældet kultur.
Virksomheder, der er medlem af Tekniq Arbejdsgiverne, får tilsendt kampagnematerialet ”Kom og tag mig - ned!”. Det består af nye erstatningskalendere, som de for eksempel kan hænge op i kantinen eller på værkstederne. Kalenderen indrammer en lang række situationer, hvor man absolut ikke kunne forestille sig at møde kalendere med hverken letpåklædte mænd eller kvinder. Foto: Tekniq Arbejdsgiverne
Mon ikke det ville være lidt upassende, hvis pædagogen i dit barns børnehave hængte en kalender med letpåklædte mænd eller damer op på stuen? Eller hvad med tandlægen?
Der er en del steder, hvor vi aldrig kunne forestille os at have den slags hængende, og nu er turen kommet til de nøgenkalendere, der hænger rundt om i landets mange virksomheder. Sådan lyder budskabet fra TEKNIQ Arbejdsgiverne, der organiserer omkring 4.000 virksomheder i installationsbranchen og metalindustrien.
”Hvis vi gerne vil have flere kvinder til at søge ind i vores brancher, så nytter det ikke noget, at vi vender det blinde øje til en virksomhedskultur, der er åbenlyst forældet. Med kampagnen forsøger vi derfor at skabe en større bevidsthed om, hvad der skal til for at skabe en moderne virksomhedskultur, som både mænd og kvinder kan se sig selv i”, siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ Arbejdsgiverne.
Medlemsvirksomhederne får i øjeblikket tilsendt kampagnematerialet ”Kom og tag mig - ned!”. Det består af nye erstatningskalendere, som de for eksempel kan hænge op i kantinen eller på værkstederne. Kalenderen indrammer en lang række situationer, hvor man absolut ikke kunne forestille sig at møde kalendere med hverken letpåklædte mænd eller kvinder. Så hvis de ikke passer der, så passer de vel heller ikke ude i virksomhederne, lyder ræsonnementet.
”Det løser naturligvis ikke alle problemer at fjerne nøgenkalenderne fra værkstederne og skurvognene. Og vi bilder os heller ikke ind, at det alene vil få flere kvinder til at søge læreplads som vvs’er eller industritekniker. Men det er et åbenlyst sted at starte for at lufte ud i de traditionelt mandsdominerede fag. Hvis man som virksomhed vil tiltrække hele paletten af dygtige mænd og kvinder, så er man nødt til at tage både arbejdsmiljøet og kulturen på arbejdspladsen alvorligt”, siger Troels Blicher Danielsen.
Læs også: Glæde over permanent uddannelsesløft
I sidste ende handler det for virksomhederne også om at sikre kvalificerede medarbejdere til de mange nye opgaver, der venter derude – blandt andet i forhold til den grønne og digitale omstilling af samfundet. Men det er et udfordret marked, hvor der er kamp om de dygtige medarbejdere. I bygge- og anlægsbranchen er det omkring fire ud af 10 rekrutteringer, der er forgæves i forhold til den profil, der bliver søgt. I metalindustrien er det er kun lidt bedre – tre ud af 10 forgæves rekrutteringer. Samtidig kæmper erhvervsuddannelserne fortsat med at få flere unge til at tage den faglærte vej, og selvom kvinderne er ved at få smag for blandt andet elektrikeruddannelsen, så kommer fremgangen fra et meget lavt niveau.
Kvinder på uddannelserne:
Elektriker: 3,39 procent
Vvs-energispecialist: 1,46 procent
Smed: 4,39 procent
Industritekniker: 7,60 procent
Kilde: Uddannelsesstatistik.dk
- PiB
Branchen

Vigtigt skridt for at sikre kvalificeret arbejdskraft
Den netop indgåede trepartsaftale om videre- og efteruddannelsessystemet er et vigtigt skridt for at sikre kvalificerede medarbejdere til fremtidens behov. Det mener TEKNIQ Arbejdsgiverne.
Branchen

Eiland Electric opkøbt af elinstallatørvirksomhed
Elinstallatørvirksomheden Multi-Tech A/S har netop indgået aftale om opkøb af virksomheden Eiland Electric A/S og fordobler dermed sin størrelse lokalt. Eiland Electric A/S fortsætter med nuværende ledelse og eget navn.
Energi

43 varmepumpeanlæg reducerer energiudgifter med mindst 1 million kroner
Producent af frøbearbejdningsudstyr installerer avanceret og kompleks energiløsning og reducerer sit energiforbrug med knap 1100 Mwh om året. Med samordning af 43 forskellige varmepumpeanlæg i flere ældre bygninger var det ifølge installationsvirksomheden Bøttcher Fog A/S en kompleks og spændende opgave.
Energi
Sådan kan danske virksomheder energioptimere
Svingende elpriser og nye krav til miljørapportering øger efterspørgslen på energibesparende tiltag hos danske virksomheder. Brian Møller, servicedirektør i ELCON, kommer her med tre gode råd, som fører til miljømæssige og økonomiske fordele.
Branchen

Færre iværksættere klarer skærene
Der er relativt færre nystartede virksomheder i Danmark, der er i live efter fem år, end det var tilfældet tidligere. I 9 ud af 10 brancher er overlevelseschancerne faldet. Kun i én branche går det markant bedre. Det er meget bekymrende, mener SMVdanmark, for iværksætterne er innovative, holder de store virksomheder på tæerne og skaber fremtidens vækst og arbejdspladser.
Belysning

Dansk elnet stabiliseres via ny løsning
Datacenteroperatøren Aeven har i samarbejde med den globale energioptimeringsspecialist Schneider Electric udviklet en løsning, der skal stabilisere det danske elnet.