Det er afgørende, at arbejdskraften kan flytte sig derhen, hvor der er brug for den. Derfor er det også rigtig godt, at regeringen nu melder ud, at de vil gøre uddannelsesløftet permanent, så vi kan få endnu flere faglærte ud på arbejdsmarkedet. Det mener Fagbevægelsens Hovedorganisation.
Uddannelsesløftet er en ordning, der giver arbejdsløse ufaglærte og faglærte, der ikke længere bruger deres uddannelse, mulighed for at påbegynde visse erhvervsuddannelser på 110 procent af deres hidtidige dagpengeniveau. Foto: 123rf.com.
Uddannelsesløftet er en ordning, der giver arbejdsløse ufaglærte og faglærte, der ikke længere bruger deres uddannelse, mulighed for at påbegynde visse erhvervsuddannelser på 110 procent af deres hidtidige dagpengeniveau. Indenfor de seneste år har omkring 3.000 personer påbegyndt en erhvervsuddannelse via uddannelsesløftet og særligt SOSU-uddannelserne, og erhvervsuddannelser rettet mod den grønne omstilling har fyldt på listen.
”Uddannelsesløftet er et helt afgørende redskab, hvis vi skal sikre flere faglærte fremover. Det giver mulighed for, som voksen, at tage en uddannelse, der er behov for på arbejdsmarkedet og sikrer dermed en fleksibilitet, som både kommer den enkelte person og samfundet til gode. Derfor er det en rigtig god nyhed, som jeg er meget glad for. Vi har i fagbevægelsen længe talt varmt for uddannelsesløftet på 110 procent og arbejdet for en mere permanent ordning, så jeg er rigtig glad for, at det kommer til at indgå i regeringens finanslovsforslag”, siger Nanna Højlund, næstformand i Fagbevægelsens Hovedorganisation.
Uddannelsesløftet spiller en central rolle i forhold til at få flere arbejdsløse ind på en erhvervsuddannelse, der hvor der er mangel på kvalificeret arbejdskraft. Det er vigtigt i en tid med store omstillinger i samfundet, hvor der er behov for kvalificeret arbejdskraft og særligt kompetencer til den grønne omstilling og udviklingen af velfærd. Der er dog en række uddannelser, hvor der er mangel på kvalificeret arbejdskraft, som ikke er dækket af uddannelsesløftet, og på den baggrund har FH tidligere stillet forslag om yderligere udvidelser af ordningen.
Læs også: Installatørpanelet om lærlinge og medarbejdere med nedsat arbejdsevne
”Uddannelsesløftet er den helt rette medicin, når man mangler kvalificeret arbejdskraft. Derfor kan vi med fordel skrue endnu mere op, så flere arbejdsløse får gavn af det. I dag er det ikke alle områder, hvor der er mangel på faglært arbejdskraft, som er en del af uddannelsesløftet. Samtidigt burde vi gøre noget lignende for professionsbachelor-uddannelserne. Det må være det næste skridt ovenpå dette flotte syvmileskridt. Jeg glæder mig foreløbigt over de gode nyheder, og for os i FH giver det kun mening at flere erhvervsuddannelser, der peger mod stillinger i mangel på kvalificeret arbejdskraft, bliver omfattet af uddannelsesløftet”, siger Nanna Højlund, næstformand i FH.
- PiB
Branchen

Vigtigt skridt for at sikre kvalificeret arbejdskraft
Den netop indgåede trepartsaftale om videre- og efteruddannelsessystemet er et vigtigt skridt for at sikre kvalificerede medarbejdere til fremtidens behov. Det mener TEKNIQ Arbejdsgiverne.
Branchen

Eiland Electric opkøbt af elinstallatørvirksomhed
Elinstallatørvirksomheden Multi-Tech A/S har netop indgået aftale om opkøb af virksomheden Eiland Electric A/S og fordobler dermed sin størrelse lokalt. Eiland Electric A/S fortsætter med nuværende ledelse og eget navn.
Energi

43 varmepumpeanlæg reducerer energiudgifter med mindst 1 million kroner
Producent af frøbearbejdningsudstyr installerer avanceret og kompleks energiløsning og reducerer sit energiforbrug med knap 1100 Mwh om året. Med samordning af 43 forskellige varmepumpeanlæg i flere ældre bygninger var det ifølge installationsvirksomheden Bøttcher Fog A/S en kompleks og spændende opgave.
Energi
Sådan kan danske virksomheder energioptimere
Svingende elpriser og nye krav til miljørapportering øger efterspørgslen på energibesparende tiltag hos danske virksomheder. Brian Møller, servicedirektør i ELCON, kommer her med tre gode råd, som fører til miljømæssige og økonomiske fordele.
Branchen

Færre iværksættere klarer skærene
Der er relativt færre nystartede virksomheder i Danmark, der er i live efter fem år, end det var tilfældet tidligere. I 9 ud af 10 brancher er overlevelseschancerne faldet. Kun i én branche går det markant bedre. Det er meget bekymrende, mener SMVdanmark, for iværksætterne er innovative, holder de store virksomheder på tæerne og skaber fremtidens vækst og arbejdspladser.
Belysning

Dansk elnet stabiliseres via ny løsning
Datacenteroperatøren Aeven har i samarbejde med den globale energioptimeringsspecialist Schneider Electric udviklet en løsning, der skal stabilisere det danske elnet.